36. Kasper Pochwalski - Autoportret

    Rajmund Kanelba
    - Chłopczyk z trąbką,

    Włodzimierz Terlikowski
    - Wenecja, 1929,

Kasper Pochwalski pochodził z rodziny o głęboko zakorzenionych tradycjach malarskich. W latach 1918-22 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Mehoffera. Od początku artystycznej drogi uchodził za swoisty fenomen przez wzgląd na wyjątkowe uzdolnienia i szybkie tempo rozwoju. Bardzo wcześnie ukształtował Pochwalski swój własny styl należący do najlepszych tradycji polskiego modernizmu. Po krótkim okresie spędzonym w Paryżu powrócił do kraju gdzie zaangażował się czynnie w życie środowiska artystycznego uczestnicząc w licznych wystawach. Twórczość Pochwalskiego to przede wszystkim liczne portrety utrzymane w młodopolskim klimacie, o doskonałej kolorystyce, charakteryzujące się analizą psychologiczną modela. Artysta malował też sceny symboliczne, martwe natury i akty oraz powstające w plenerze pejzaże. Pomimo ewolucji jaką przeżyła sztuka w okresie powojennym Kasper Pochwalski pozostał do końca wierny tradycyjnemu malarstwu.

Nr katalogowy: 36

Kasper Pochwalski (1899 - 1971)
Autoportret

olej, płótno / 75,5 x 65 cm
niesygnowany

Cena wywoławcza:
9 000 zł
2 196 EUR
2 971 USD

Estymacja:
12 000 - 15 000 zł
2 927 - 3 659 EUR
3 961 - 4 951 USD