9. Marian Stroński - Portret kobiety

    Alfons Karpiński
    - Róże,

    Jacek Malczewski
    - Muza na drabinie, 1918,

Studiował malarstwo na ASP w Krakowie w pracowni Teodora Axentowicza, następnie na ASP w Wiedniu u Kazimierza Pochwalskiego. Okres międzywojenny to czas wytężonej pracy twórczej owocującej wieloma znaczącymi wystawami malarstwa i grafik w Przemyślu, Lwowie, Warszawie, Katowicach, Łodzi, Paryżu. Prezentował na nich prace przedstawiające pejzaże, weduty, portrety, sceny rodzajowe oraz martwe natury. Odbywał podróże artystyczne po Polsce, Włoszech, Bałkanach oraz do Paryża. Po II wojnie światowej osiadł na stałe w Przemyślu. Jego twórczość była w dużym stopniu kontynuacją pierwotnych dokonań. W latach pięćdziesiątych zdominowała ją abstrakcja. Zawsze jednak spod jego pędzla wychodziły obiekty świadczące o wysokiej kulturze twórczej czego doskonałym przykładem jest oferowany portret. Obrazy Strońskiego znajdują się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Przemyślu, Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Muzeum Sztuki w Łodzi.

Nr katalogowy: 9

Marian Stroński (1892 - 1977)
Portret kobiety

olej, płótno / 101 x 75 cm
sygn. p.d.: M. Stroński

Cena wywoławcza:
30 000 zł
7 318 EUR
9 901 USD

Estymacja:
35 000 - 40 000 zł
8 537 - 9 757 EUR
11 552 - 13 202 USD