22. Stanisław Kaczor-Batowski - Obrona Lwowa w 1918 roku, 1928

    Wojciech Weiss
    - Portret kobiety,

    Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy
    - Portret kobiecy, 1 IV 1933,

Prezentowany obraz przedstawia scenę z zaciętych walk prowadzonych w listopadzie 1918 roku na Górze Stracenia we Lwowie. Żołnierze por. Romana Abrahama tworzący polski oddział tzw. „Straceńców” walczyli z powodzeniem w obronie miasta. Z Lwowem Batowski był związany całe życie stąd temat historii rodzinnego miasta był mu szczególnie bliski.

Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie a następnie w Wiedniu i Monachium. W latach 1903-1914 prowadził własną szkołę malarstwa we Lwowie. Tworzył dzieła o tematyce batalistycznej oraz pejzaże, portrety i sceny historyczne. Zajmował się także malarstwem ściennym i projektowaniem witraży.

Nr katalogowy: 22

Stanisław Kaczor-Batowski (1866 - 1946)
Obrona Lwowa w 1918 roku, 1928

olej, płótno / 176 x 125 cm
sygn. i dat. p.d.: S. Batowski 1928

Cena wywoławcza:
120 000 zł
29 269 EUR
39 604 USD

Estymacja:
130 000 - 150 000 zł
31 708 - 36 586 EUR
42 905 - 49 505 USD