25. Włodzimierz Terlikowski - PEJZAŻ Z DRZEWAMI

    Henryk Berlewi
    - Portret kobiety,

    Włodzimierz Terlikowski
    - WENECJA, 1925

Terlikowski absolwent monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dużo podróżował, zarówno po Europie jak i Indiach, północnej Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Od 1911 roku mieszkał na stałe w Paryżu. Terlikowski wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl, należący do nurtu ekspresyjnego koloryzmu. Na ukształtowanie postawy twórczej Terlikowskiego silnie oddziałał fowizm, pod wpływem którego artysta stosował szeroką gamę żywych i nasyconych barw zestawiając je na zasadzie kontrastu. Jego prace charakteryzują się impastowym gestem kładzenia barw, często szpachlą. Dzięki tej fakturze, często sygnował prace „ryjąc” podpis w mokrej jeszcze farbie olejnej. Wiele prac artysty było wystawianych – m.in. w paryskich Salonach: Jesiennym (1912), i Societe Nationale des Beaux-Arts (1930) oraz na wystawach sztuki polskiej w Paryżu i Brukseli. Jego działalność szybko została doceniona i już po pierwszej wojnie światowej wydano kilka monografi i i albumów tego malarza, opracowanych przez wybitnych paryskich krytyków tamtych czasów m. in. Arsene Alexandre'a czy Jana Topassa.

Nr katalogowy: 25

Włodzimierz Terlikowski (1873 - 1951)
PEJZAŻ Z DRZEWAMI, 1930

olej, płótno / 65 x 50 cm
sygn. p.d.: Wd. Terlikowski 1930 (granatową farbą) obok: 36 (czarną farbą)

Cena wywoławcza:
20 000 zł
4 556 EUR
5 090 USD

Estymacja:
23 000 - 28 000 zł
5 240 - 6 379 EUR
5 853 - 7 125 USD

20 000 zł
4 556 EUR
5 090 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 1 MARCA 2016

1 marca, 2016 r. godz. 19.00
13 lutego - 1 marca 2016 r.