13. Bolesław Biegas - Zamyślony, POCZ. LAT 20. XX W.

    Ferdynand Ruszczyc
    - Młyn zimą, 1902

    Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy
    - PORTRET CHŁOPCA, 1934

Jeden z najwybitniejszych modernistycznych malarzy i rzeźbiarzy polskich przyszedł na świat w 1877 roku w małej wiosce na Mazowszu. Po wczesnej stracie obojga rodziców znajdował się pod opieką warszawskiego rzeźbiarza Andrzeja Panasiuka a następnie Aleksandra Świętochowskiego, który zorganizował bardzo młodemu wówczas Bolesławowi pierwszą wystawę indywidualną w księgarni Wendego w Warszawie. Obdarzony wielkim talentem Biegas studiował w Krakowie w Szkole Sztuk Pięknych, w pracowni rzeźby Alfreda Dauna i Konstantego Laszczki. Pod wpływem filozofi i Stanisława Przybyszewskiego jego twórczość, zarówno malarska jak i rzeźbiarska, obracała się wokół tematyki oddającej tajemniczość ludzkiej egzystencji. Szybko wyzwolił się spod wływów stylistyki akademickiej tworząc coraz bardziej nowoczesne i uproszczone w formie prace. W 1901 roku został usunięty z krakowskiej uczelni po tym jak zaprezentował rzeźbę Księga życia. Wkrótce potem młody Biegas wyjechał do Paryża. Pracował bardzo intensywnie, uczestniczył w licznych wystawach, m.in. w Société nationale des Beaux-Arts, Salonie Jesiennym oraz Salonie Niezależnym. Indywidualne pokazy twórczości artysty miały miejsce między innymi w paryskiej Galerie des Artistes Modernes, Galerie Andre Seligmann, Galerie Bernheim-Jeune, Galerie Arts et Artistes Polonais, oraz w Londynie, Petersburgu, czy Kijowie.

Nr katalogowy: 13

Bolesław Biegas (1877 - 1954)
Zamyślony, POCZ. LAT 20. XX W.

brąz / wys. 47 cm
sygn. i ed. u podstawy: B. Biegas 8/8 oraz pieczęć odlewni Avangini Fondeur
ed. 8/8

Cena wywoławcza:
50 000 zł ●
11 136 EUR
11 849 USD

Estymacja:
60 000 - 70 000 zł
13 364 - 15 591 EUR
14 219 - 16 588 USD

55 000 zł
12 250 EUR
13 034 USD

14 GRUDNIA 2016

14 grudnia, 2016 r. godz. 19.00

24 listopada - 14 grudnia 2016 r.