14. Stanisław Ignacy Witkiewicz - PORTRET CHŁOPCA

    Bolesław Biegas
    - Zamyślony, POCZ. LAT 20. XX W.,

    Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy
    - PORTRET MARII PLUCIŃSKIEJ Z D. NIKLAS, 1919

W latach 30. stworzył Witkacy serię portretów w typach B i E (bądź mieszanych B+E) charakteryzujących się realizmem niemalże fotografi cznym. Ze szczególną emfazą potraktowane są oczy modeli zarówno dorosłych jak i dzieci. Widoczne jest to w oferowanym Portrecie, który skupia w sobie wszystkie charakterystyczne dla tego gatunku cechy – postać chłopca wykonana pewną szybką kreską usadzona jest – zwyczajem artysty – za stołem, na którym leży talerz z owocami. I, mimo że – jak sam przyznawał – Witkacy nie przepadał za portretowaniem małych modeli z racji na ich ruchliwość i niecierpliwość w pozowaniu, prezentowana praca urzeka pogłębioną analizą psychologiczną małego modela wyrażoną w przenikliwym spojrzeniu dużych niebieskich oczu.

Proweniencja

kolekcja prywatna, Katowice
kolekcja portretowanego, Bytom

Nr katalogowy: 14

Stanisław Ignacy Witkiewicz(Witkacy) (1885 - 1939)
PORTRET CHŁOPCA, 1934

pastel, papier / 63 x 47,5 cm w świetle oprawy
sygn., dat. i opisany: Witkiewicz/ (T.E) '934 IV NP Nπ + herb

Cena wywoławcza:
40 000 zł
8 909 EUR
9 479 USD

Estymacja:
70 000 - 80 000 zł
15 591 - 17 818 EUR
16 588 - 18 958 USD

65 000 zł
14 477 EUR
15 403 USD

14 GRUDNIA 2016

14 grudnia, 2016 r. godz. 19.00

24 listopada - 14 grudnia 2016 r.