52. Roman Opałka - Z CYKLU: ALFABET GRECKI

    Henryk Stażewski
    - NR 27, 1974

    Jan Tarasin
    - ANTYKWARIAT, 1965

Twórczość Romana Opałki utrzymana była w nurcie konceptualizmu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Do końca lat 50-tych podejmował indywidualne próby w zakresie rysunku i malarstwa realistycznego. Porzucił je na przełomie lat 50-tych i 60-tych na rzecz malarstwa materii. U początku twórczej drogi zasłynął wielkim dziełem, Opisanie świata, nawiązującego do motywów biblijnych. W 1965 roku artysta rozpoczął swój program OPALKA 1965/1 - ? czyli dokument przemijania, rejestrowany w trzech zapisach: malarskim, fonograficznym i fotograficznym Dzięki temu artystycznemu przedsięwzięciu stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Na przełomie lat 50. i 60. zainteresowało go - podobnie jak wielu innych twórców, malarstwo materii. Był to okres, w którym realizacje Opałki charakteryzowało poszukiwanie własnego języka, doświadczeń i eksperymentów. O takim okresie „dojrzewania” artystycznego świadczy fakt, że na pierwszą indywidualną wystawę Opałka zdecydował się dopiero w 1966 roku. W okresie poszukiwań powstały m.in. wyraziste monochromatyczne kompozycje o pobrużdżonej fakturze, oznaczone kolejnymi numerami greckimi. Do tego cyklu należy prezentowana praca namalowana w 1964 roku.

Proweniencja

kolekcja prywatna, Warszawa

Nr katalogowy: 52

Roman Opałka (1931 - 2011)
Z CYKLU: ALFABET GRECKI, 1964

olej, płótno / 122 x 90 cm
sygn. na blejtramie: R. OPAŁKA 64

Cena wywoławcza:
130 000 zł
28 954 EUR
30 806 USD

Estymacja:
190 000 - 250 000 zł ●
42 317 - 55 680 EUR
45 024 - 59 242 USD

165 000 zł*
36 749 EUR
39 100 USD

14 GRUDNIA 2016

14 grudnia, 2016 r. godz. 19.00

24 listopada - 14 grudnia 2016 r.