2. Ludwik Gędłek - TARG NA STARYM KLEPARZU

    Artysta Nieokreślony
    - PORTRET KOBIETY, ok. XIX w.,

    Antoni Kozakiewicz
    - Na drodze,

Na prezentowanym obrazie, Ludwik Gędłek przedstawił za pomocą realizmu i kostiumu historycznego klimat Starego Kleparzu – najstarszego, działającego nieprzerwanie targowiska w Polsce (przypuszczalnie od poł. XIV w.) wpisanego w tradycję zarówno dawnego jak i współczesnego Krakowa. Scena na tzw. targu końskim przedstawia próbne ujeżdżanie konia przez mężczyznę w tradycyjnym stroju ludowym, wokół toczy się życie targowe. Zazwyczaj jednak artysta posługiwał się niewielkimi rozmiarami, czasem nawet na granicy z miniaturą, podczas gdy prezentowana praca stanowi rzadki na rynku antykwarycznym przykład jego obrazów większych rozmiarów, będąc tym bardziej ciekawą propozycją dla kolekcjonerów XIX-wiecznego malarstwa.

Studia artystyczne odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1861- 1872), pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Swe umiejętności malarskie doskonalił w wiedeńskiej akademii w pracowniach E. Lichtenfelsa i C. Würzingera (1872-1877). Wielokrotnie wystawiał swe prace w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1863, 1866-67, 1972, 1876, 1888). Repertuar tematyczny artysty obejmował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny batalistyczne i rodzajowe epizody. Dobre opanowanie rysunkowego warsztatu i zmysł obserwacji pozwalały mu trafnie odtwarzać sylwetki galopujących koni, rozpędzone końskie zaprzęgi i ścierających się w walce jeźdźców. Niezaprzeczalna siła i piękno obrazów Ludwika Gędłka polega głównie na świetnie uchwyconej dynamice sceny i ekspresji postaci oddanej w drobiazgowy sposób, a także specyficznym połączeniu barwnym: zgaszonych zieleniach, brązach i szarościach.

Nr katalogowy: 2

Ludwik Gędłek (1847 - 1904)
TARG NA STARYM KLEPARZU

olej, płótno / 44 x 70 cm
sygn. p.d.: L.Gędłek.Wien

Cena wywoławcza:
80 000 zł
18 562 EUR
19 705 USD

Estymacja:
90 000 - 120 000 zł
20 882 - 27 843 EUR
22 168 - 29 557 USD

85 000 zł*
19 722 EUR
20 936 USD

21 MARCA 2017

21 marca, 2017 r. godz. 19.00

24 lutego - 21 marca 2017 r.