11. Alfred Wierusz-Kowalski - Na stanowisku

    Zygmunt Rozwadowski
    - WYJAZD Z DWORU, 1921

    Alfred Wierusz-Kowalski
    - ok. Na wyścigi, 1892

Prezentowana praca pochodzi z wczesnego okresu twórczości artysty. Została stworzona w początkach jego pobytu w Monachium, być może jeszcze w trakcie studiów pod kierunkiem Aleksandra Wagnera, Węgra, znanego twórcy scen historycznych, bądź na samym początku współpracy z Józefem Brandtem. Obraz jest przykładem wirtuozerii warsztatowej malarza, z której był znany w środowisku monachijskim i który to talent tak bardzo doceniany był już za jego życia. Stosunkowo niewielki wymiar pracy jest tutaj atutem. Stanowi bowiem swego rodzaju perełkę kolekcjonerską. Dowodzi ogromnej umiejętności zharmonizowania światła, tonacji kolorystycznej z klimatem oraz nastrojem przy jednoczesnym zachowaniu wrażenia naturalnej przypadkowości przedstawionej sceny na tak małej powierzchni. Znane są inne ujęcia tajemniczego bohatera obrazu z lat ok. 1880. Analogię do prezentowanego dzieła stanowić może obraz Na stanowisku (repr. w: Tygodnik Ilustrowany 1880 (I) s. 289) czy też Patrol powstańczy z 1878 roku (akwarela, gwasz, papier, 28.5 x 34.5 cm, sygn.l.d. Awierusz-Kowalski).

Proweniencja

kolekcja prywatna, Polska
aukcja Domu Aukcyjnego Agra-Art, 15.06.2008
aukcja Domu Aukcyjnego Agra-Art, 05.12.1999

Alfred Wierusz Kowalski był jednym z najbardziej znanych przedstawicieli szkoły monachijskiej w malarstwie polskim. Jest jednocześnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców na rynku antykwarycznym, cieszący się ciągle niesłabnącym zainteresowaniem kolekcjonerów. Urodził się w Suwałkach, studiował w Warszawie, Dreźnie, Pradze i Monachium, by w tym ostatnim na stałe osiąść w roku 1873. Największą inspiracją artysty była niewątpliwie nauka w prywatnej pracowni pod kierunkiem Józefa Brandta, czego echa powracają w całej niemalże twórczości Kowalskiego. Nie bez znaczenia była również przyjaźń z Władysławem Czachórskim i Janem Chełmińskim a do jego nieoficjalnych uczniów należeli m.in.: Olga Boznańska, Czesław Tański, Henryk Weyssenhoff , Michał Wywiórski i Karol Wierusz-Kowalski (stryjeczny bratanek). Pomimo zagranicznej sławy nie zapominał o Polsce wysyłając wiele swoich obrazów na krajowe wystawy. Był laureatem licznych wyróżnień, w 1890 roku otrzymał m.in. honorową profesurę Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Płótna autorstwa Wierusza Kowalskiego zdobiły kolekcję Prinzregenta Luitpolda oraz znajdywały się w zbiorach monachijskiej Nowej Pinakoteki jak również w Dreźnie, Berlinie i Warszawie. Znaczną część stanowiły również zbiory kolekcji prywatnych zarówno europejskich jak i amerykańskich. Niewątpliwie jednym z najważniejszych miejsc związanych z Wieruszem Kowalskim w Polsce są Suwałki. Już w 1956 roku powstało tam Muzeum, dzięki którego działalności propagatorskiej przywrócona została pamięć o wielkim malarzu. W pomoc Muzeum włączyli się spadkobiercy Wierusza Kowalskiego. Ten symboliczny powrót artysty do rodzinnego miasta ukoronowała monograficzna wystawa otwarta z okazji jubileuszu pierwszego 10-lecia Muzeum (1966). W 1974 roku została zainaugurowana stała galeria poświęcona Alfredowi Wieruszowi Kowalskiemu gromadząca – wśród licznych pamiątek po malarzu – liczną spuściznę artystyczną w postaci obrazów olejnych, rysunków i szkiców.

Nr katalogowy: 11

Alfred Wierusz-Kowalski (1849 - 1915)
Na stanowisku, ok. 1880

olej, deska / 30 x 24.5 cm
sygn. p.d.: Wierusz-Kowalski
na odwrocie: nalepka z numerem 5254, oraz dwie nalepki aukcyjne z Domu Aukcyjnego Agra Art

Cena wywoławcza:
150 000 zł
34 803 EUR
36 946 USD

Estymacja:
190 000 - 240 000 zł
44 084 - 55 685 EUR
46 799 - 59 114 USD

190 000 zł*
44 084 EUR
46 799 USD

21 MARCA 2017

21 marca, 2017 r. godz. 19.00

24 lutego - 21 marca 2017 r.