26. Eugeniusz Geppert - JEŹDZIEC ok. 1924-25

    Wojciech Weiss
    - PEJZAŻ ZIMOWY,

    Włodzimierz Terlikowski
    - ANEMONY,

Proweniencja

kolekcja prywatna, Warszawa
kolekcja Marka Mielniczuka
Aukcja Hotel Drouot, Paryż

Artysta nadaje mu (jeźdźcowi), teraz cechy monumentalne. Postać jeźdźca na koniu rozsadza ramy
obrazów, jest potężna, silna, uchwycona skrócie perspektywicznym i szybkim ruchu (…). Geppert
określa bryły wyraźnym konturem, a koloryt jego obrazów jest brunatny i zgaszony. (…)Stosowana
przez artystę klasycyzująca forma podkreśla nadrealną siłę postaci, przenosi je w świat idei, w obszar,
w którym apoteoza i symbol mają wartość naczelną.
- Mariusz Hermansdorfer, 1996

Nr katalogowy: 26

Eugeniusz Geppert (1890 - 1979)
JEŹDZIEC ok. 1924-25

olej, płótno / 54.5 x 64.5 cm
sygn. l.d.: Eugeniusz Geppert

Cena wywoławcza:
40 000 zł
9 281 EUR
9 853 USD

Estymacja:
50 000 - 60 000 zł ●
11 601 - 13 922 EUR
12 316 - 14 779 USD

47 000 zł
10 905 EUR
11 577 USD

21 MARCA 2017

21 marca, 2017 r. godz. 19.00

24 lutego - 21 marca 2017 r.