29. Mela Muter - BARKA NA RODANIE

    Joachim Weingart
    - DAMA Z LUSTERKIEM, LATA 20TE XX W.,

    Leopold Levy
    - PEJZAŻ MIEJSKI,

Mela Muter bardzo wcześnie zajęła się pejzażem i konsekwentnie wyrażała się tą formą, od Bretanii, przez widoki południa Francji, Hiszpanii, Pirenejów, Szwajcarii aż do Paryża. Artystka podczas II wojny światowej przebywała w Avignonie, ucząc rysunku i historii sztuki w szkole dla dziewcząt. Malowała wówczas widoki Rodanu m.in. Wiry na Rodanie czy Rodan w Avignonie. Z tego czasu pochodzi również prezentowany obraz, będący wysokiej klasy przykładem dojrzałego, indywidualnego i najbardziej rozpoznawalnego stylu malarstwa Meli Muter.

Uczęszczała do Szkoły Rysunku i Malarstwa dla Kobiet w Warszawie. W 1901 osiadła na stałe w Paryżu. Studia artystyczne kontynuowała w Académie de la Grande Chaumiere i Académie Colarossi. Od 1902 wystawiała na Salonach Paryskich, uczestniczyła w ekspozycjach polskiej sztuki w Towarzystwie Artystów Polskich (1914) i Galerie du Musée Crillon (1922). W latach 1911-14 podróżowała do Hiszpanii, w 1915 i 1919 zwiedzała Szwajcarię. Wiele miesięcy spędziła w Bretanii i w południowej Francji. Wypracowała swój własny, oryginalny styl wyrastający z tradycji postimpresjonizmu. Z malarstwa van Gogha przejęła wyrazisty kontur obiegający formy wydobyte szybkimi, wielokierunkowymi, ze Ślewińskiego mocną linearność. Malował urzekające pejzaże i widoki miejskie, sceny rodzajowe oraz portrety.

Nr katalogowy: 29

Mela Muter(Maria Melania Mutermilch) (1876 - 1967)
BARKA NA RODANIE, ok. 1945

50 x 61 cm / olej, płótno
sygn. p.d.: Muter

Cena wywoławcza:
35 000 zł
8 121 EUR
8 621 USD

Estymacja:
40 000 - 60 000 zł ●
9 281 - 13 922 EUR
9 853 - 14 779 USD

70 000 zł
16 242 EUR
17 242 USD

21 MARCA 2017

21 marca, 2017 r. godz. 19.00

24 lutego - 21 marca 2017 r.