46. Edward Krasiński - BEZ TYTUŁU

    Czesław Zawadziński
    - KWIATY,

    Tymon Niesiołowski
    - AKT NA SZARYM TLE,

Jeden z najważniejszych prekursorów neo-awangardy w Polsce. Pochodził z Wołynia. Absolwent krakowskiej szkoły Kunstgewerbeschule a następnie ASP. W czasie okupacji związany był ze środowiskiem Drugiej Grupy Krakowskiej a od przeprowadzki do Warszawy w latach 50 tych z kręgiem Galerii Krzywego Koła. Od lat 60tych do końca swojego życia współpracował z Galerią Foksal. Krasiński brał udział w pierwszych happeningach Tadeusza Kantora: w 1965 roku w Cricotage'u, a w 1967 w Liście i Panoramicznym Happeningu Morskim, gdzie stojąc we fraku na drabince zanurzonej w wodzie, zwrócony twarzą w kierunku linii horyzontu dyrygował morskimi falami. Twórczość Edwarda Krasińskiego jest bardzo złożona, niemal nieuchwytna, wypływającą z życia samego artysty i jego twórczej postawy wobec otaczającego go świata. Krasiński był niezwykłą osobowością, pełną poczucia humoru i dystansu do siebie samego a cechy te pozwalały mu odrealniać rzeczywistość, zmieniać funkcję przedmiotów i kwestionować tradycyjne formy w sztuce, czego najbardziej charakterystycznym wyrazem jest niebieska taśma samoprzylepna (blue scotch), którą od 1970 roku artysta umieszczał na swoich pracach na wysokości 130 cm. Prace Edwarda Krasińskiego znajdują się w zbiorach m.in. Centre Georges Pompidou w Paryżu, Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi i Galerii Narodowej w Pradze.

Nr katalogowy: 46

Edward Krasiński (1925 - 2004)
BEZ TYTUŁU, 1956

olej, płótno / 95 x 51 cm
sygn. na odwrociu: R 1956 / EDWARD KRASIŃSKI

Cena wywoławcza:
40 000 zł
9 281 EUR
9 853 USD

Estymacja:
60 000 - 70 000 zł ●
13 922 - 16 242 EUR
14 779 - 17 242 USD

60 000 zł
13 922 EUR
14 779 USD

21 MARCA 2017

21 marca, 2017 r. godz. 19.00

24 lutego - 21 marca 2017 r.