4. Ludwik Gędłek - DZIKIE KONIE

    Ludwik Gędłek
    - KONIE NA PUSZCIE,

    J. Konarski
    - ok. PEJZAŻ Z CHŁOPSKIM WOZEM, 1880

Studia artystyczne odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1861- 1872), pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Swe umiejętności malarskie doskonalił w wiedeńskiej akademii w pracowniach E. Lichtenfelsa i C. Würzingera (1872-1877). Wielokrotnie wystawiał swe prace w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1863, 1866-67, 1972, 1876, 1888). Repertuar tematyczny artysty obejmował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny batalistyczne i rodzajowe epizody. Dobre opanowanie rysunkowego warsztatu i zmysł obserwacji pozwalały mu trafnie odtwarzać sylwetki galopujących koni, rozpędzone końskie zaprzęgi i ścierających się w walce jeźdźców. Niezaprzeczalna siła i piękno obrazów Ludwika Gędłka polega głównie na świetnie uchwyconej dynamice sceny i ekspresji postaci oddanej w drobiazgowy sposób, a także specyficznym połączeniu barwnym: zgaszonych zieleniach, brązach i szarościach.

Nr katalogowy: 4

Ludwik Gędłek (1847 - 1904)
DZIKIE KONIE

olej, płótno / 58 x 101 cm
p.d.: Ludw. Gędłek. Wien

Cena wywoławcza:
80 000 zł
19 048 EUR
21 221 USD

Estymacja:
90 000 - 110 000 zł
21 429 - 26 191 EUR
23 873 - 29 178 USD

82 000 zł
19 524 EUR
21 751 USD

23 MAJA 2017

23 maja, 2017 r. godz. 19.00

28 kwietnia - 23 maja 2017 r.