8. Piotr Michałowski - GŁOWA KONIA

    Roman Kochanowski
    - JESIENNY PEJZAŻ,

    Alfred Wierusz-Kowalski
    - POLSKI ORSZAK WESELNY, PO 1900,

Prezentowana praca jest arcydziełem o najwyższej klasie artystycznej ale również znaczeniu dla historii sztuki polskiej. Sportretowany łeb gniadego konia w półprofi lu w dosyć dużym jak na zwyczajowe dzieła mistrza rozmiarze zdaje się wychodzić z płótna. Koń patrzy na widza pełnym oddania, niezwykle mądrym spojrzeniem, wodząc za nim wzrokiem gdziekolwiek by sie nie znalazł. Mamy wrażenie, że model cieszył się ogromną sympatią portretującego, wręcz miłością co starał się odwzajemnić spokojnie pozując. O szczególnym znaczeniu pracy oraz zadowoleniu artysty z efektu końcowego świadczy też pełna sygnatura umieszczona na dole obrazu, co artysta czynił nie zawsze. Praca znajdowała się przez lata w rękach rodziny artysty, była własnością Józefy Michałowskiej, córki artysty, a nastepnie jego wnuka Dominika Łempickiego, by nastepnie znaleźć sie w kolekcji m.in. dr Emila Merwina z Wiednia. Cudem ocalały z pożaru części zbiorów kolekcjonera niesie swoją cudowną historię do antykwariatu Czesława Bednarczyka, by znaleźć sie w końcu w reprezentacyjnej kolekcji polskiej sztuki Wojciecha Fibaka. Dzieło prezentowane było na wielu znamienitych wystawach polskiej sztuki, w ostatnich latach m.in. w Muzeach Narodowych w Warszawie, Poznaniu (1992), Szczecinie (1999/2000) oraz Krakowie (2000). Jego pojawienie się na rynku aukcyjnym stanowi prawdziwe wydarzenie dla kolekcjonerów sztuki polskiej w kraju i za granicą.

Proweniencja

kolekcja Wojciecha Fibaka, Warszawa
1969 – Antykwariat Bednarczyk, Wiedeń
1934 – Emil Merwin, Wiedeń
Abe Gutnajer, Warszawa
Dominik Łempicki (wnuk artysty), Warszawa
1913 – własność Józefy Michałowskiej (córki artysty)

Lwów, 1897. Koń w malarstwie i rzeźbie polskiej, TPSP Kraków, lipiec 1913, poz. 110. ZPAP, Kraków, 1925.

Galerie Würthle, Wiedeń, 1934, poz. 1. Antykwariat Bednarczyk, Wiedeń, 1969, poz. 8.

Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Muzeum Narodowe w Warszawie i Poznaniu, 1992, poz. 8. Wrocław, 1998, poz. 22.

Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina, malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Muzeum Historyczne, Stary Ratusz, Wrocław 30.10-31.12.1998

Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina, malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Muzeum Historyczne Miasta Łodzi, Łódź 1999

Polski Paryż. École de Paris. Kolekcja Wojciecha Fibaka, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Szczecin 12.1999-03.2000

Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina, malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kraków [1998 - 2000]

Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina, malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Sopot [1998 - 2000]

Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina, malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Państwowa Galeria Sztuki "Zamek" w Poznaniu, Poznań [1998 - 2000]

Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina, malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Państwowa Galeria Sztuki w Olsztynie, Olsztyn [1998 - 2000]

Muzeum Narodowe w Szczecinie, 1999-2000, poz. 39.
Piotr Michałowski 1800-1855. Wystawa dzieł artysty w dwusetną rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Krakowie, 2000.

Piotr Michałowski 1800-1855. Wystawa dzieł artysty w dwusetną rocznicę urodzin, [katalog wystawy] Muzeum Narodowe w Krakowie, 2000, s. 199.
Malarstwo Polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Oficyna Wydawnicza Auriga, Warszawa, 1992, s. 8.

Nr katalogowy: 8

Piotr Michałowski (1800 - 1855)
GŁOWA KONIA

olej, płótno / 81.5 x 70 cm
l.d.: P. Michałowski
trzy nalepki własnościowe, pieczęć wywozowa, pieczęć ramiarni oraz dwie nalepki wystawowe: TPSP w Krakowie z 1913 r., oraz z ZPAP w Krakowie z 1925 roku.

Cena wywoławcza:
450 000 zł
107 143 EUR
119 364 USD

Estymacja:
600 000 - 800 000 zł
142 858 - 190 477 EUR
159 152 - 212 202 USD

700 000 zł
166 667 EUR
185 677 USD

23 MAJA 2017

23 maja, 2017 r. godz. 19.00

28 kwietnia - 23 maja 2017 r.