11. Zygmunt Ajdukiewicz - SWAWOLA ( ZALOTY)

    Michał Gorstkin-Wywiórski
    - PEJZAŻ Z ROGALINA,

    Władysław Szerner
    - ok. NA POPASIE, 1880

Prezentowana praca stanowi nie tylko bardzo ciekawy przykład malarstwa rodzajowego ale również rozwoju technik graficznych i ilustracyjnych końca XIX wieku. Obraz Swawola powstał z przeznaczeniem do reprodukcji w technice heliograwiury. Najprawdopodobniej na bezpośrednie zamówienie Tygodnika Ilustrowanego z 1898 roku, gdzie jest reprodukowany. Technika ta wynaleziona w 1879 roku polegała na fotograficznym naświetleniu płyty z substancją światłoczułą, którą następnie trawiono, uzyskana w ten sposób matryca odwzorowywała wręcz z fotograficzną dokładnością dzieło. Heliograwiura jako technika czasochłonna i kosztowna, zastąpiona została później w druku przemysłowym przez rotograwiurę, będąc stosowana bardzo rzadko, najczęściej właśnie do reprodukcji dzieł sztuki w niewielkim nakładzie.

Tygodnik Ilustrowany, 1898, nr 24.
Wędrowiec 1906 t. I.
Katalog 51 Aukcji Dzieł Sztuki i Antyków Domu Aukcyjnego Desa Unicum, 16.10.2004, poz. 27.
Katalog Aukcji Dzieł Sztuki Galerii Marii Ochalskiej w Willi Struvego – 14.12.2006, poz. 37.
Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków, red. Eliza Ptaszyńska, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 2015, s. 10.

Nr katalogowy: 11

Zygmunt Ajdukiewicz (1861 - 1917)
SWAWOLA ( ZALOTY)

olej, tektura / 32.2 x 40 cm
sygn. p.d. Zygmunt Ajdukiewicz na odwrocie pieczątka "A. CHRAMOSTA (…) STADT DöSSELDORF WIEN (…)STRASSE 48", oraz odręczna notatka: "Swawola" / "Tygodnik Ilustrowany / 1898 tom I. / Wędrowiec 1906 Tom I."

Cena wywoławcza:
20 000 zł
4 762 EUR
5 306 USD

Estymacja:
22 000 - 28 000 zł
5 239 - 6 667 EUR
5 836 - 7 428 USD

22 000 zł*
5 239 EUR
5 836 USD

23 MAJA 2017

23 maja, 2017 r. godz. 19.00

28 kwietnia - 23 maja 2017 r.