54. Kazimierz Mikulski - TAJEMNICZE POPOŁUDNIE, 1979

    Aleksander Kobzdej
    - ARCHAICZNY, 1958

    Max Ernst
    - UBIERANIE POŚLUBIONEJ, 1939,

Proweniencja

kolekcja prywatna, Kraków
zakup od artysty

Malarz, aktor, scenograf, reżyser teatralny i ilustrator książek był absolwentem Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Kazimierza Sichulskiego. Po wojnie należał do Grupy Młodych Plastyków a następnie do II Grupy Krakowskiej prowadzonej przez Tadeusza Kantora. Jest jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa surrealistycznego. Trochę na przekór czasom, w których żył i środowisku, z którego wyrastał pozostał wierny sztuce przedstawiającej. Świat teatru i malarstwa przeplata się w twórczości Mikulskiego. Wiele jest podobieństw między lalkami, maskami i kostiumami teatralnymi autorstwa artysty a postaciami i przedmiotami przezeń malowanymi. Dominują w twórczości Mikulskiego dziewczyny o dużych i okrągłych piersiach, postaci kotów, ptaków, bajkowy, surrealistyczny świat. Artysta nie odrzucił nigdy bliskiej jego epoce geometryzacji – jest to zatem świat nie tylko fantastyczny ale też uporządkowany. Obrazy często dzieli linia, pionowa bądź pozioma, budująca przestrzeń. Postaci, niczym teatralni aktorzy, oddane są z profi lu lub frontalnie, wynurzając się z planowo budowanej przestrzeni. Przedmioty, zwierzęta malowane zgodnie z naturą są jednak odrealnione, ich sens jest tajemniczy. Rzeczywistość traktowana jest przez Mikulskiego umownie a to co najbardziej urzeka w jego malarstwie to intymność budowanych niczym ze snu, dekoracyjnych scen.

Nr katalogowy: 54

Kazimierz Mikulski (1918 - 1998)
TAJEMNICZE POPOŁUDNIE, 1979

olej, płótno / 97 x 67 cm
sygn. i opisany na odwrocie: Tajemnicze popołudnie / Kazimierz Mikulski / Kraków 1979

Cena wywoławcza:
85 000 zł ●
20 239 EUR
22 547 USD

Estymacja:
100 000 - 140 000 zł
23 810 - 33 334 EUR
26 526 - 37 136 USD

110 000 zł
26 191 EUR
29 178 USD

23 MAJA 2017

23 maja, 2017 r. godz. 19.00

28 kwietnia - 23 maja 2017 r.