6. Władysław Szerner - TARG W MIASTECZKU POD KRAKOWEM

    Tadeusz Rybkowski
    - ZAPRZĘG KONNY NA DRODZE,

    Józef Brandt
    - POLOWANIE, OK. 1890,

Proweniencja

kolekcja prywatna, Warszawa
Aukcja Domu Aukcyjnego Agra Art, 18.03.2007
(…)
od 1910 – kolekcja prywatna Michała Penkera, Polska
do 1910 – Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim, [ekspozycja stała], Warszawa

Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim, [ekspozycja stała], Warszawa, do ok. 1910.
V Wystawa doroczna Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim, Warszawa, grudzień-styczeń 1908–1909.

V Wystawa doroczna Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim, [katalog wystawy], Warszawa, 1908–1909, nr kat. 302.
Salon warszawski, [w:] „Świat”, nr 49, Warszawa, 1908, s. 11.
Wiercińska J., Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860 – 1914, Wrocław, 1969, s. 363-364.

Władysław Szerner urodzony 3 czerwca w Warszawie, był synem naczelnika sekcji administracyjno - rachunkowej w Wydziale Górnictwa Królestwa Polskiego. Ukończył Instytut Szlachecki w Warszawie, po czym do roku 1862 studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych, pod kierunkiem m.in. Rafała Hadziewicza. Wówczas zaprzyjaźnił się z młodszym od siebie Józefem Brandtem. Należał do grona młodzieży, która w czasie powstania styczniowego pochwyciła za oręż w obronie Ojczyzny. Podczas pobytu w Ołomuńcu wykonał rysunek Wnętrze kazamaty z politycznymi więźniami w Ołomuńcu, opublikowany w 1864r. w jednym z wiosennych numerów paryskiego czasopisma „L’Illustration”. 23 maja 1865 r. zapisał się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Był uczniem malarzy historycznych: Georga Hiltenspergera, Alexandra Wagnera, Wilhelma Dietza, Hermana Anschütza i Alexandra Strähubera. Po skończeniu powstania osiadł w Monachium i tu przez kilka lat pracował nad portretami wykonanymi kredką lub rysunkami wykorzystywanymi przez różne pisma. W początkowy etapie rzadko malował obrazy olejne. Józef Brandt nie mając czasu na przyjęcie zlecenia do czasopisma i znając biegłość rysunkową oraz pracowitość Władysława Szernera powierzał mu pracę. To właśnie dzięki jego rekomendacji Szerner w 1865r. rozpoczął współpracę jako rysownik z warszawskim tygodnikiem Kłosy, gdzie zamieszczał scenki rodzajowe m. in. Przed kościołem dominikanów w Krakowie (1872 nr 72), Swaty w Krakowskiem (1872 nr 180), Przy kramach w Sukiennicach (1874 nr 121) oraz widok przedstawiający wnętrze pracowni monachijskiego malarza Wilhelma Kaulbacha (1874 nr 229). Szerner utrzymywał kontakty z monachijską kolonią malarzy polskich, m. in. Alfredem Wierusz-Kowalskim, Antonim Kozakiewiczem oraz Władysławem Czachórskim, który wykonał portret jego 7 letniego syna (Portret Włodka Szernera, 1789). Tam też wykrystalizował się warsztat artystyczny Szernera. Władysław tworzył sceny rodzajowe z udziałem Lisowczyków i husarii oraz podkrakowskich chłopów. Jego nastrojowe obrazy, odznaczały się przemyślaną tematyką i najwyższą jakością wykonania artystycznego. Były chętnie kupowane zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Obrazy Władysława Szernera eksponowane były na wystawie w warszawskim i krakowskim TZSP na początku lat 70. XIX w., m. in. Święty Franciszek (1870),Gęsiarka (1872), Powrót z jarmarku (1873), Dziewczyna z dwojaczkami (1874), Przed karczmą w dzień jarmarczny (1875).

Nr katalogowy: 6

Władysław Szerner (1836 - 1915)
TARG W MIASTECZKU POD KRAKOWEM, 1908

olej, płótno / 52,5 x 99 cm
sygn. l.d.: Władysław Szerner

Cena wywoławcza:
250 000 zł
58 549 EUR
69 833 USD

Estymacja:
300 000 - 350 000 zł
70 258 - 81 968 EUR
83 799 - 97 766 USD

340 000 zł
79 626 EUR
94 973 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 10 PAŹDZIERNIKA 2017

10 października, 2017 r. godz. 19.00

15 września - 10 października 2017 r.