28. Zygmunt Menkes - PEJZAŻ Z PARYŻA

    Jacek Malczewski
    - ok. AUTOPORTRET WE WNĘTRZU, 1926

    Zygmunt Menkes
    - MŁODZI HUCULI, 1928

Przedstawiony na obrazie pejzaż z Paryża, namalowany ok. 1924-1925, ukazuje fragmenty architektury
miejskiej, oraz budowle zabytkowe miasta, w tym najprawdopodobniej Panteon i kopulę Hôtel des Invalides. To baśniowe, jakby naiwne ujecie stylistycznie przypomina obrazy Raoula Dufy. Po przybyciu do Paryża na poglądy artystyczne Menkesa oddziałała sztuka Henri Matisse’a i uprawiany przez niego fowizm. Menkes stosuje, podobnie jak fowiści, w tym Dufy, szerokie plamy barwne, często skontrastowane, choć na ogół jego koloryt jest bardziej harmonijny. Na płasko potraktowane plamy barwne narzuca nerwowa kreska
detale, które uzupełniają i defi niują obraz. Podobne zabiegi stosował też Mark Chagall, z którym Menkes był zaprzyjaźniony. – dr Ewa Bobrowska

Nr katalogowy: 28

Zygmunt Menkes (1896 - 1986)
PEJZAŻ Z PARYŻA, ok. 1924 - 1925

olej, płótno / 65 x 81 cm
sygn. na dole po prawej czerwona farba: Menkes

Cena wywoławcza:
130 000 zł
30 445 EUR
36 313 USD

Estymacja:
170 000 - 200 000 zł ●
39 813 - 46 839 EUR
47 487 - 55 866 USD

160 000 zł
37 471 EUR
44 693 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 10 PAŹDZIERNIKA 2017

10 października, 2017 r. godz. 19.00

15 września - 10 października 2017 r.