33. Leopold Gottlieb - PORTRET LENY

    Leopold Gottlieb
    - ŚPIĄCY MĘŻCZYZNA,

    Roman Kramsztyk
    - ok. DAMA Z WIEWIÓRKĄ (PORTRET MARII BRYDZIŃSKIEJ), 1935 1936

Leopold Gottlieb był artystą związanym z kręgiem École de Paris. Polski malarz o żydowskich korzeniach z powodzeniem łączył w swojej twórczości tradycje judaistyczne i chrześcijańskie mając znaczący wpływ na kształt paryskiego środowiska artystycznego początku XX wieku Gottlieb urodził się w Drohobyczu w Galicji jako syn właściciela rafinerii nafty. Podążając śladem starszych braci, zwłaszcza Maurycego, podjął studia artystyczne w Krakowie, m.in. u Jacka Malczewskiego a następnie u Teodora Axentowicza. Początkowy etap twórczości artysty wiązał się z fascynacją realizmem i symbolizmem wyniesionymi z pracowni krakowskich mistrzów. Nie brak w nich jednak od początku charakterystycznej dla Gottlieba ekspresji wyrażającej się groteskowym przerysowaniem i deformacjami postaci. W pierwszych latach XX wieku młody artysta studiował kolejno w Monachium i Paryżu. Pozostawał w ścisłym kontakcie ze środowiskiem artystycznym Krakowa gdzie w 1905 roku zawiązał Grupę Pięciu skupiającą artystów – symbolistów. Od 1929 roku należał do grupy Rytm. Przez cały okres swojej twórczości brał udział w licznych wystawach, m.in. w paryskich Salonach. Pod koniec życia malarstwo Gottlieba charakteryzowało się jasną cieplejszą tonacją. Postaci malowane były na neutralnym tle, artysta chętnie posługiwał się perłowym odcieniem pastelowych barw przez co sylwetki oddawanych postaci wydawały się niczym zjawy.

Nr katalogowy: 33

Leopold Gottlieb (1879 - 1934)
PORTRET LENY, ok. 1930 - 1932

olej, tektura / 63 x 48 cm
sygn. l.d.: L.Gottlieb, opisany p.d.: Frau Lena in Freundschaft l.g.

Cena wywoławcza:
8 000 zł
1 874 EUR
2 235 USD

Estymacja:
15 000 - 25 000 zł
3 513 - 5 855 EUR
4 190 - 6 984 USD

NIESPRZEDANE

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 10 PAŹDZIERNIKA 2017

10 października, 2017 r. godz. 19.00

15 września - 10 października 2017 r.