42. Włodzimierz Terlikowski - MOST W AVIGNON

    Feliks Michał Wygrzywalski
    - WĘDROWNI MUZYKANCI,

    Władysław Lam
    - PORTRET DZIEWCZYNY,

Terlikowski absolwent monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dużo podróżował, zarówno po Europie jak i Indiach, północnej Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Od 1911 roku mieszkał na stałe w Paryżu. Terlikowski wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl, należący do nurtu ekspresyjnego koloryzmu. Na ukształtowanie postawy twórczej Terlikowskiego silnie oddziałał fowizm, pod wpływem którego artysta stosował szeroką gamę żywych i nasyconych barw zestawiając je na zasadzie kontrastu. Jego prace charakteryzują się impastowym gestem kładzenia barw, często szpachlą. Dzięki tej fakturze, często sygnował prace „ryjąc” podpis w mokrej jeszcze farbie olejnej. Wiele prac artysty było wystawianych – m.in. w paryskich Salonach: Jesiennym (1912), i Societe Nationale des Beaux-Arts (1930) oraz na wystawach sztuki polskiej w Paryżu i Brukseli. Jego działalność szybko została doceniona i już po pierwszej wojnie światowej wydano kilka monografi i i albumów tego malarza, opracowanych przez wybitnych paryskich krytyków tamtych czasów m. in. Arsene Alexandre'a czy Jana Topassa.

Nr katalogowy: 42

Włodzimierz Terlikowski (1873 - 1951)
MOST W AVIGNON, 1945

olej, płótno / 65 x 92 cm
sygn. p.d.: Terlikowski / 1945, l.d.: Terlikowski / 1945

Cena wywoławcza:
28 000 zł ●
6 558 EUR
7 822 USD

Estymacja:
30 000 - 40 000 zł
7 026 - 9 368 EUR
8 380 - 11 174 USD

50 000 zł
11 710 EUR
13 967 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 10 PAŹDZIERNIKA 2017

10 października, 2017 r. godz. 19.00

15 września - 10 października 2017 r.