7. Ludwik Gędłek - Polowanie

    Ludwik Gędłek
    - Obóz kozaków,

    Franciszek Streitt
    - W drodze, 1877

Studia artystyczne odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1861- 1872), pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Swe umiejętności malarskie doskonalił w wiedeńskiej akademii w pracowniach E. Lichtenfelsa i C. Würzingera (1872-1877). Wielokrotnie wystawiał swe prace w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1863, 1866-67, 1972, 1876, 1888). Repertuar tematyczny artysty obejmował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny batalistyczne i rodzajowe epizody. Dobre opanowanie rysunkowego warsztatu i zmysł obserwacji pozwalały mu trafnie odtwarzać sylwetki galopujących koni, rozpędzone końskie zaprzęgi i ścierających się w walce jeźdźców. Niezaprzeczalna siła i piękno obrazów Ludwika Gędłka polega głównie na świetnie uchwyconej dynamice sceny i ekspresji postaci oddanej w drobiazgowy sposób, a także specyficznym połączeniu barwnym: zgaszonych zieleniach, brązach i szarościach.

Nr katalogowy: 7

Ludwik Gędłek (1847 - 1904)
Polowanie, 1882

olej, płótno / 67 x 120 cm
sygn. p.d.: L.Gędłek. Wien. 1882

Cena wywoławcza:
90 000 zł
21 532 EUR
26 549 USD

Estymacja:
100 000 - 120 000 zł
23 924 - 28 709 EUR
29 499 - 35 399 USD

100 000 zł
23 924 EUR
29 499 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 6 marca 2018

6 marca 2018 r. godz. 19.00

15 lutego - 6 marca, 2017 r.