70. Mieczysław Tadeusz Janikowski - TRÓJKĄTY, PIERWSZA POŁOWA LAT 60. XX W.

    Stanisław Fijałkowski
    - DZIESIĄTA CZARNA SZARFA, 1986

    Kajetan Sosnowski
    - OBRAZ CHEMICZNY Z CYKLU METALEPSEIS, 1974

Proweniencja

Mieczysław Janikowski studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych u profesorów Sichulskiego, Jarockiego i Filipkiewicza. Koniec II wojny światowej zastał go w Wielkiej Brytanii gdzie podjął studia malarskie w Edynburgu. Ostatecznie osiadł w Paryżu często podróżując do rodzinnego Krakowa, w którym zmarł nagle w 1968 roku. Janikowski tworzył pod wyraźnym wpływem dwóch wielkich artystów konstruktywizmu – Malewicza i Strzemińskiego. Do rozwiązań formalnych dochodził artysta konsekwentnie eliminując przedmiot na rzecz uwypuklenia relacji między przestrzenią a formą. Sztuka abstrakcyjna Janikowskiego była mało w Polsce znana, za to niezwykle ceniona w świecie. W roku 1959 paryska „Kultura” przyznała Janikowskiemu coroczną nagrodę plastyczną. Przed śmiercią miał trzy wystawy indywidualne. Po śmierci jego prace pokazywano na kilkudziesięciu ekspozycjach. Twórczość Janikowskiego znajduje się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz muzeach w Bydgoszczy, Bytomiu, Radomiu i Chełmie oraz wielu instytucjach wystawienniczych za granicą.

Nr katalogowy: 70

Mieczysław Tadeusz Janikowski (1912 - 1968)
TRÓJKĄTY, PIERWSZA POŁOWA LAT 60. XX W.

olej, płótno / 100 x 73 cm
sygn. na odwrocie: m. Janikowski

Cena wywoławcza:
45 000 zł
10 766 EUR
13 275 USD

Estymacja:
50 000 - 60 000 zł ●
11 962 - 14 355 EUR
14 750 - 17 700 USD

45 000 zł
10 766 EUR
13 275 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 6 marca 2018

6 marca 2018 r. godz. 19.00

15 lutego - 6 marca, 2017 r.