27. Miron Duda - KRAJOBRAZ Z PŁYWAKAMI

    Tadeusz Makowski
    - ok. DZIEWCZYNKA Z PISKLĘTAMI, 1923 1927

    Mojżesz Kisling
    - RUDOWŁOSA DZIEWCZYNA, 1934

Urodził się w Nowym Sączu. W latach 1913-1914 i 1917-1922 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Wojciecha Weissa. Wyróżniany za swoją twórczość już na uczelni. Już w 1924 roku warszawski oddział Zachęty zorganizował indywidualną wystawę prac Mirona Dudy. W tym samym roku artysta wyjechał do Paryża gdzie pozostał aż do wybuchu wojny w 1938 roku. Czasie pobytu we Francji wystawiał swoje prace m.in. na Salonach Jesiennych w 1925,1927 i 1929 r. w 1927 r. na wystawie inauguracyjnej siedziby Polskiego Związku Plastyków w Paryżu. Po zakończeniu wojny osiadł w Warszawie, gdzie uczestniczył w wystawach artystycznych prezentując zarówno prace z najwcześniejszego i paryskiego okresu jak również nowe poruszające tematykę zniszczeń i traum wojennych (m.in. cykl portretów Dziecko Bunkra). Jego prace prezentowano w Muzeum Karykatury w Warszawie na wystawie Czasy wojen i pokoju, karykatura polska 1914-1939 (2004). Znane są również liczne pocztówki na podstawie prac jego autorstwa, przedstawiające m.in. piłkarzy i kibiców „Cracovii”, narciarzy, gimnazjalistów (sprzed 1918). Jednym z bardziej znanych obrazów jego autorstwa jest powstały w 1924 roku Odpoczynek na nartach, na którym pokazał Stanisława Ignacego Witkiewicza i Jadwigę Unrug.

Nr katalogowy: 27

Miron Duda (1893 - 1950)
KRAJOBRAZ Z PŁYWAKAMI

olej, płótno / 38 x 46 cm
sygn. l.d.: M Duda

Cena wywoławcza:
15 000 zł
3 530 EUR
4 214 USD

Estymacja:
18 000 - 25 000 zł ●
4 236 - 5 883 EUR
5 057 - 7 023 USD

19 000 zł
4 471 EUR
5 338 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 29 MAJA 2018

29 maja 2018 r. godz. 19.00

8 - 29 maja, 2018 r.