2. Ludwik Gędłek - Scena rodzajowa spod Krakowa

    Cornelis van Lelienberg
    - Martwa natura, 1654,

    Ludwik Gędłek
    - Powitanie stepu,

Proweniencja

Studia artystyczne odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1861- 1872), pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Swe umiejętności malarskie doskonalił w wiedeńskiej akademii w pracowniach E. Lichtenfelsa i C. Würzingera (1872-1877). Wielokrotnie wystawiał swe prace w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1863, 1866-67, 1972, 1876, 1888). Repertuar tematyczny artysty obejmował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny batalistyczne i rodzajowe epizody. Dobre opanowanie rysunkowego warsztatu i zmysł obserwacji pozwalały mu trafnie odtwarzać sylwetki galopujących koni, rozpędzone końskie zaprzęgi i ścierających się w walce jeźdźców. Niezaprzeczalna siła i piękno obrazów Ludwika Gędłka polega głównie na świetnie uchwyconej dynamice sceny i ekspresji postaci oddanej w drobiazgowy sposób, a także specyficznym połączeniu barwnym: zgaszonych zieleniach, brązach i szarościach.

Nr katalogowy: 2

Ludwik Gędłek (1847 - 1904)
Scena rodzajowa spod Krakowa

olej, płótno / 63,5 x 106 cm
sygn. l.d.: Ludwik Gędłek Wien

Estymacja:
100 000 - 140 000 zł
23 365 - 32 711 EUR
27 398 - 38 357 USD

90 000 zł*
21 029 EUR
24 658 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 16 PAŹDZIERNIKA 2018

16 października 2018 r. godz. 19.00

26 września - 16 października, 2018 r.