12. Olga Boznańska - Portret kobiety w kapeluszu (Aleksandra z Jasieńskich Łosiowa?), ok. 1900

    Wilhelm Kotarbiński
    - Zadumane,

    Teodor Axentowicz
    - Portret młodej kobiety z perłami,

Oferowany portret przedstawia dystyngowaną, elegancką kobietę w kapeluszu. Dedykowany jest Wincentemu hrabiemu Łosiowi polskiemu powieściopisarzowi i kolekcjonerowi dzieł sztuki. Hrabia Łoś pochodził z Krakowa ze szlacheckiej rodziny herbu Dąbrowa odgrywającej ważną rolę w życiu politycznym i społecznym w kraju. 7 lipca 1884 roku w Osuchowie ożenił się z Aleksandrą Jasieńską. Jest prawdopodobnym, że przedstawioną na portrecie kobietą jest właśnie żona hrabiego. W 1898 roku Olga Boznańska wyjechała na stałe do Paryża. Można zatem podejrzewać, że Portret kobiety w kapeluszu powstał zanim artystka opuściła Kraków. Wincenty hrabia Łoś znany był ze swojej kolekcji dzieł sztuki można zatem sądzić, że zlecił młodej Oldze Boznańskiej wykonanie portretu żony. Dedykacja umieszczona bezpośrednio na licu obrazu sugeruje, że hrabia pozostawał w ciepłych stosunkach z malarką, możliwe, że nie był to pierwszy jej obraz, który trafi ał do zbiorów krakowskiego kolekcjonera.

Proweniencja

Dom aukcyjny Agra Art, aukcja 11.12.1994, poz. 53.
Kraków, kolekcja Wincentego hr. Łosia

Szczecin – Warszawa – Stalowa Wola – Sopot – Kraków, Boznańska nieznana, październik 2005 – lipiec 2006.

Król A., Boznańska nieznana [katalog wystawy], wyd. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, 2005, s. 85.

Nr katalogowy: 12

Olga Boznańska (1865 - 1940)
Portret kobiety w kapeluszu (Aleksandra z Jasieńskich Łosiowa?), ok. 1900

olej, tektura / 56 x 45 cm
sygn. p.d.: Hrabiemu/Wincentemu/Łosiowi/ Olga Boznańska w l.g. rogu ślad nieczytelnego napisu

Estymacja:
120 000 - 150 000 zł
28 038 - 35 047 EUR
32 877 - 41 096 USD

125 000 zł
29 206 EUR
34 247 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 16 PAŹDZIERNIKA 2018

16 października 2018 r. godz. 19.00

26 września - 16 października, 2018 r.