48. Jan Cybis - Sopot, ok. 1956

    Tytus Czyżewski
    - Pejzaż z Cagnes, lata 20. XX w.,

    Władysław Lam
    - Portret / Martwa natura, lata 20. XX w.,

Oferowany pejzaż Sopot z dużym prawdopodobieństwem powstał w połowie lat 50. XX wieku kiedy to Jan Cybis w latach 1955–57 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Obecność Jana Cybisa, jak również innych przedstawicieli przedwojennej grupy kapistów – Artura Nachta-Samborskiego czy Piotra Potworowskiego – miało nie małe znaczenie dla sopockiego środowiska artystycznego. Przenieśli w realia powojennego Sopotu sposób podejścia do kultury artystycznej oparty na francuskim postimpresjonizmie. W krótkim dwuletnim okresie sopockim Jan Cybis namalował kilkanaście obrazów przedstawiających widok od strony północnej na zatokę z molo w tle. Pracował sam lub wspólnie ze swoimi studentami. W Dziennikach opisuje to następująco: Sopot. Robimy studia nad morzem akwarelą lub akwarelą z bielą. Pasjonująca zabawa. Wybrzeże raczej nudne, na morzu prawie nie ma statków czy łodzi, sama woda i niebo, ale ciągle się do tego wraca, za każdym razem zastaje się nowy nastrój, urzekające widowisko. (Jan Cybis – Notatki malarskie. Dzienniki 1954-1966, wyd. PIW, 1980, s. 40.)

Proweniencja

Brazylia, kolekcja prywatna
zakup od artysty

Nr katalogowy: 48

Jan Cybis (1897 - 1972)
Sopot, ok. 1956

olej, płótno / 62 x 80 cm
sygn. l.d.: JCybis

Estymacja:
40 000 - 60 000 zł ●
9 346 - 14 019 EUR
10 959 - 16 439 USD

43 000 zł
10 047 EUR
11 781 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 16 PAŹDZIERNIKA 2018

16 października 2018 r. godz. 19.00

26 września - 16 października, 2018 r.