10. Stanisław Ignacy Witkiewicz - Portret kobiety, 12 VIII 1938

    Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy
    - Pejzaż zimowy z rzeką, 1906

    - Portret Jerzego Mieczysława Rytarda, 1922

„Portret kobiety wykonany w sierpniu 1938 r. bardzo dobrze spełnia te założenia, choć artysta nieco urozmaicił dość typowy wizerunek wprowadzając nietypowe oranżowe tło rozświetlające głowę i ramiona modelki. Ponadto jej popiersie wyrasta jakby z puszystych czarnych piór nadając całości lekkość oraz element fantazji. Staranne opracowanie głowy oraz włosów ułożonych w misterne pukle, podobnie jak powiększenie oczu o nieruchomym, jakby „szklanym” spojrzeniu to cechy charakterystyczne dla portretów wykonywanych przez Witkacego w 2. połowie lat trzydziestych, kiedy modę kształtował rodzący się wówczas kult gwiazd fi lmowych oraz ich fotosy. (…) Sierpień 1938 r. Witkacy spędzał w Zakopanem realizując dość liczne zamówienia portretowe, walcząc z fiskusem dopominającym się o zapłatę zaległych podatków i próbując dojść do siebie po kolejnym zerwaniu z Czesławą Oknińską, z którą był związany od 1929 r. Jednak przeciwności życiowe najwyraźniej nie przeszkadzały mu w nadzwyczaj starannym wykonywaniu pracy. Portret kobiecy z 12 sierpnia jest kolejnym tego przykładem”.
(z ekspertyzy Anny Żakiewicz)

Proweniencja

Nr katalogowy: 10

Stanisław Ignacy Witkiewicz(Witkacy) (1885 - 1939)
Portret kobiety, 12 VIII 1938

pastel, papier / 64 x 49 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: (T.B. Ignacy Witkiewicz 12 VIII / 1938 [P] w załączeniu ekspertyza Anny Żakiewicz z 2018 r.

Estymacja:
80 000 - 100 000 zł
18 605 - 23 256 EUR
21 221 - 26 526 USD

115 000 zł
26 745 EUR
30 504 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 11 GRUDNIA 2018

11 grudnia 2018 r. godz. 19.00

22 listopada - 11 grudnia, 2018 r.