40. Włodzimierz Terlikowski - Róże

    Alfons Karpiński
    - Portret młodej kobiety, 1923

    Mojżesz Kisling
    - Portret skrzypka Nathana Milsteina, 1945

Proweniencja

Polswiss Art, aukcja 18.06.2013, poz. 55.

Terlikowski absolwent monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dużo podróżował, zarówno po Europie jak i Indiach, północnej Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Od 1911 roku mieszkał na stałe w Paryżu. Terlikowski wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl, należący do nurtu ekspresyjnego koloryzmu. Na ukształtowanie postawy twórczej Terlikowskiego silnie oddziałał fowizm, pod wpływem którego artysta stosował szeroką gamę żywych i nasyconych barw zestawiając je na zasadzie kontrastu. Jego prace charakteryzują się impastowym gestem kładzenia barw, często szpachlą. Dzięki tej fakturze, często sygnował prace „ryjąc” podpis w mokrej jeszcze farbie olejnej. Wiele prac artysty było wystawianych – m.in. w paryskich Salonach: Jesiennym (1912), i Societe Nationale des Beaux-Arts (1930) oraz na wystawach sztuki polskiej w Paryżu i Brukseli. Jego działalność szybko została doceniona i już po pierwszej wojnie światowej wydano kilka monografi i i albumów tego malarza, opracowanych przez wybitnych paryskich krytyków tamtych czasów m. in. Arsene Alexandre'a czy Jana Topassa.

Nr katalogowy: 40

Włodzimierz Terlikowski (1873 - 1951)
Róże, 1922

olej, płótno / 65 x 81 cm
sygn. podwójnie p.d.: Terlikowski 1922 oraz l.g.: 1922 Terlikowski

Estymacja:
30 000 - 40 000 zł ●
6 977 - 9 303 EUR
7 958 - 10 611 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 11 GRUDNIA 2018

11 grudnia 2018 r. godz. 19.00

22 listopada - 11 grudnia, 2018 r.