25. Władysław Ślewiński - Portret kobiety z rudymi włosami, ok. 1897-1900

    Leon Hirszenberg
    - Ferma bretońska, ok. 1912,

    Józef Pankiewicz
    - Pejzaż z drogą wśród drzew, ok. 1912-1913,

Na tle zielonawej tkaniny z delikatnym, nieregularnym ornamentem – profi l klasycznie pięknej młodej kobiety o niezwykle bujnych falistych włosach w ciemnorudej, zróznicowanej tonacji. Twarz bardzo blada, oczy zielonawe w wyraźnej oprawie, rysy twarzy ostro zarysowane. Wyraz twarzy skupiony. Kobieta ma na sobie zarzuconą sfałdowaną szatę-chustę w kolorze ciemno-szarym. Na tle chusty wyraźnie odcina się blada karnacja twarzy, współgrając z wyszukanym kolorytem ciepłych rudawo-brązowych włosów.Modelka o rudych włosach powtarza się u Ślewińskiego od ok.1897 roku. (Czesząca się kobieta z Muzeum Narodowego w Krakowie, Kobieta z rudymi włosami, kol.prywatna, 1897). Mamy podstawy sądzić, że kobieta w omawianym obrazie jest tą samą modelką. Zarówno motyw bujnych włosów rudych jak i szczególny nacisk położony na ich falistość (atrybut femme fatale epoki) a przy tym sposób prowadzenia pędzla – pozwala na określenie daty powstania obrazu na ok. 1897 – 1900.

(z ekspertyzy prof. dr hab. Władysławy Jaworskiej, 1997.)

Proweniencja

Polswiss Art, aukcja 16.12.2014, poz. 44.
Polswiss Art, aukcja 13.12.1998, poz. 12.

Nr katalogowy: 25

Władysław Ślewiński (1856 - 1918)
Portret kobiety z rudymi włosami, ok. 1897-1900

olej, płótno / 37,5 x 52 cm
sygn. p.g.: W Ślewiński

Estymacja:
150 000 - 250 000 zł
34 884 - 58 140 EUR
39 788 - 66 313 USD

240 000 zł
55 814 EUR
63 661 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 11 GRUDNIA 2018

11 grudnia 2018 r. godz. 19.00

22 listopada - 11 grudnia, 2018 r.