63. Edwin (Ed) Mieczkowski - OP 4 (RED)

    Henryk Stażewski
    - Relief, 1977

    Jarosław Modzelewski
    - Wisła.Stara Barka 3, 2003

Urodzony w Pensylwanii. W 1957 roku ukończył Cleveland Institute of Art w Ochio, oraz w 1959 roku malarstwo i grafi kę na uniwersytecie w Pittsburghu. Przez 39 lat wykładał na uniwersytecie w Cleveland, jednocześnie pracując we własnym studiu w Nowym Jorku. Artysta zaliczany jest do twórców op-artu, w swoich pracach badał wizualne i psychologiczne oddziaływania kolorów, kształtów i wzorów. W 1960 roku Mieczkowski wraz z Ernstem Benkertem oraz Francisem Hewittem założył grupę artystyczną Anonima Group (1960-71). W artykule czasopisma „Time” z 1964 r. przedstawiającym założenia Op-Artu reprodukowano również jego prace, włączono je także do przełomowej wystawy Museum of Modern Art w Nowym Jorku „The Responsive Eye” w 1965 roku. Wystawę prac artystów Grupy Anonima zorganizowała również w 1966 r. warszawska Galeria Foksal stając się ważnym miejscem światowej awangardy. Jego prace znajdują się w wielu znaczących prywatnych i muzealnych kolekcjach sztuki współczesnej na całym świecie.

Nr katalogowy: 63

Edwin (Ed) Mieczkowski (1929)
OP 4 (RED), 2006

akryl, płótno / 92 x 92 cm
sygn. u dołu. ED MIECZKOWSKI 2006
na odwrocie nalepka z Lewallen Galleries z opisem pracy

Cena wywoławcza:
50 000 PLN

Estymacja:
60 000 - 70 000

9 czerwca, 2015 r. godz. 19.00