8. Alfons Karpiński - Kaczeńce

    Teodor Axentowicz
    - Na Gromniczną,

    Wojciech Kossak
    - Pejzaż, 1935,

sygn. z lewej strony: a.karpiński Malarz czynny w Paryżu i Krakowie. Był członkiem krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i warszawskiego TZSP. Po II wojnie światowej wstąpił do grupy "Zachęta" charakteryzującej się tradycjonalistycznym profilem artystycznym. W początkowym okresie swej twórczości Karpiński malował sceny rodzajowe i miejskie pejzaże - głównie widoki Monachium i Paryża.  Popularność zdobył dzięki przedstawieniom martwych natur i portretów zwłaszcza kobiet. Twórczość Alfonsa Karpińskiego znana jest  bardzo dobrze szerokiemu kręgowi odbiorców, ale prezentowana praca odznacza się wyjatkową malarskością.  Dzięki swobodnym pociągnięciom pędzla, wyrazistej kolorystyce, praca jest szczególnie dekoracyjna i może być wyznacznikiem pełnej elegancji i stylistycznej prostoty twórczości Karpińskiego, ta – w szczególności z okresu Młodej Polski.

Nr katalogowy: 8

Alfons Karpiński (1875 - 1961)
Kaczeńce

olej, tektura / 35.5 x 49.5 cm

Cena wywoławcza:
18 000 zł
4 348 EUR
4 616 USD

Estymacja:
20 000 - 25 000 zł
4 831 - 6 039 EUR
5 129 - 6 411 USD