15. Alfons Karpiński - Portret Pani Sch.

    Wojciech Kossak
    - Jeździec, 1906,

    Ignacy Pieńkowski
    - Martwa natura z kwiatami, lata 20-te XX w.,

Portrety kobiece przyniosły Alfonsowi Karpińskiemu największą popularność. Malował przedstawienia kobiece stylizowane w duchu młodopolskim, utrzymane w kameralnym nastroju, o spokojnej gamie barwnej i gładkiej, niezwykle eleganckie w wymowie, bardzo dekoracyjne. Zachwyca nas zmysłowe podejście do modela i maestria, z jaką artysta potrafił oddać tajemniczość i subtelność kobiecej natury. Widać, że modelka pozuje artyście z przyjemnością, nie bez powodu Karpiński przez niektórych uważany jest za największego młodopolskiego piewcę ciała kobiecego. Prezentowany portret, jak stwierdza w ekspertyzie dołączonej do obrazu mgr Jadwiga Kozłowska z Krakowa, jest „wieloelementową kompozycją, malowaną miękką szeroką plamą barwną w charakterstycznej kolorystyce pozwalającej na oddanie różnorodności faktur, kształtów i niuansów barwnych, w subtelnej, wytwornej, budującej klimat kameralności (…)”

Nr katalogowy: 15

Alfons Karpiński (1875 - 1961)
Portret Pani Sch.

olej, płótno / 150 x 95 cm
sygn. z prawej strony: a.karpiński
Na odwrocie nalepka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z nazwiskiem autora i tytułem pracy.

Cena wywoławcza:
48 000 zł
11 595 EUR
12 308 USD

Estymacja:
55 000 - 65 000 zł
13 286 - 15 701 EUR
14 103 - 16 667 USD

54 000 zł
13 044 EUR
13 847 USD