18. Tadeusz Ajdukiewicz - Jeździec na koniu, 1881

    Hugo Ungewitter
    - Spotkanie w stepie,

    Chaim Goldberg
    - Widok na Safed, 1986,

sygn. l.d.: Tadeusz Ajdukiewicz 1881 Tadeusz Ajdukiewicz zdobył wielką popularność i uznanie jako malarz kręgów arystokratycznych i dworskich. Rozpoczął naukę w 1868 roku w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Władysława Łuszczkiewicza. Studiował również w Akademii Wiedeńskiej, w Monachium u Otto Seitza i Alexandra Wagnera oraz u boku Józefa Brandta, którego wpływ na twórczość Ajdukiewicza był silny. Wiele podróżował, m.in do Paryża, na Bliski Wschód, malował dla dworów w Wiedniu, Sofii, Londynie, Konstantynopolu, Bukareszcie i Petersburgu. Zmarł w wyniku trudów wojennych, w 1916 roku. Był cenionym twórcą reprezentacyjnych portretów ale malował równie chętnie sceny rodzajowe, historyczne czy myśliwskie. Był jednym z czołowych reprezentantów orientalizmu w sztuce polskiej. Prezentowany obraz Jeździec na koniu to przykład malarstwa realistycznego o korzeniach monachijskich charakteryzującego się przede wszystkim solidnym warsztatem, wiernym oddaniem dynamiki przedstawianej sceny i dbałością o detal. To przykład wzorowo opanowanego kunsztu malarskiego, tym cenniejszy iż dorobek Ajdukiewicza został rozproszony i niewiele jego prac dostępnych jest na rynku sztuki.

Nr katalogowy: 18

Tadeusz Ajdukiewicz (1852 - 1916)
Jeździec na koniu, 1881

olej, płótno / 69.5 x 90 cm

Cena wywoławcza:
90 000 zł
21 740 EUR
23 077 USD

Estymacja:
120 000 - 140 000 zł
28 986 - 33 817 EUR
30 770 - 35 898 USD

NIESPRZEDANE