59. Roman Opałka - Lot Ikara, 1959

    Jan Ziemski
    - Interferencje, 1966,

    Dominik Albiński
    - Elephant, 2000,

Prezentowana praca należy do wczesnego okresu w twórczości Opałki, zanim ta została zdominowana przez trwający do końca życia artysty cykl kolejnych obrazów liczonych. Obok abstrakcyjnych rysunków mających charakter studiów kolorystycznych na początku swojej artystycznej drogi Opałka z wielkim wyczuciem malował monochromatyczne kompozycje o pobrużdżonej, wyrazistej a jednocześnie wyrafi nowanej fakturze. Lot Ikara należy do okresu, w którym ten nieprzeciętny artysta poszukiwał własnego języka i doświadczeń.

Proweniencja

Karków, kolekcja prywatna

Nr katalogowy: 59

Roman Opałka (1931 - 2011)
Lot Ikara, 1959

olej, płótno / 119 x 70 cm
sygn. i dat.: R. OPALKA 59
opisany na odwrocie: R. OPALKA 1959/ VOL D’ICARE

Cena wywoławcza:
55 000 zł
13 127 EUR
16 418 USD

Estymacja:
60 000 - 100 000 zł
14 320 - 23 867 EUR
17 911 - 29 851 USD

90 000 zł
21 480 EUR
26 866 USD