22. Małgorzata Karp-Soja - Bilet do Szpilek, 2013

    Małgorzata Korenkyewicz
    - Hot dog, 2005,

    Joanna Trzcińska
    - Akt, 2014,

sygn. p.g.: Karp-Soja/2013 Obrazy Małgorzaty Karp-Soji to czysta afirmacja kobiecości. Damskie fatałaszki, drobiazgi, akcesoria: buty, torebki, biżuteria. Świat postrzegany z perspektywy toaletki i odbity w lusterku, w czasie poprawiania makijażu. Do tego lalki i powracająca nostalgia za dzieciństwem. Nie ma w tym banału, a otwarte przyznanie się do tego, że kobieta jest kobietą i taką pozostanie. Nie jest przez to głupsza (mądrzejsza zresztą też nie). Jest po prostu sobą. Takie podejście to na upartego nawet feminizm, choć w wersji naciąganej. Na pewno malarstwo Karp-Soji jest prawdziwe, lekkie, pogodne i po prostu sympatyczne. Od strony stylistycznej autorka nie sili się na realizm. Stosuje konturowe obrysowania przedmiotów i ograniczoną gamę barw, z dominującą rolą czystej i kobiecej bieli. W swoich obrazach bardziej rzuca hasła i pokazuje symbole, niż rozmawia z nami o konkretach. Dzięki temu jednak buduje pozytywną atmosferę.

(ur. 1967 r.) ukończyła krakowską ASP na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki, uzyskując dyplom u prof. M. Ostaszewskiej w 1992 r. Malarstwo studiowała w pracowni prof. St. Wiśniewskiego, a rysunek w pracowni prof. A. Rzepki. Trzykrotne przebywała na stypendium we Włoszech (1991-1993). jest także autorką ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jest autorką ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Przezentowała prace na ponad 70 wystawach zbiorowych. Jest laureatką wielu nagród, z których ostatnio otrzymała President Award na VII Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji (2009), Medal Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z okazji 100-lecia ZPAP (2011) oraz wyróżnienie na V Międzynarodowym Binnale Sztuki Współczesnej Future and Reality w Pekinie (2012).

Nr katalogowy: 22

Małgorzata Karp-Soja (1967)
Bilet do Szpilek, 2013

olej, płótno / 120x80 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
362 EUR
446 USD

1 500 zł
362 EUR
446 USD

XIII Aukcja Sztuki Najnowszej