8. Włodzimierz Warulik - Hokeiści, 2011

    Tomasz Bielak
    - BO41113, 2013,

    Paweł Kałużyński
    - Postać i Horyzont (dyptyk), 2007,

Włodzimierza Warulika interesują dwa tematy: człowiek i pejzaż. Nie jest on jednak malarzem realistycznych kadrów. Wyciska z każdego tematu kwintesencję, syntetyzuje przekaz i czyniąc z niego znak, przedstawia go na płótnie. Swoje kompozycje osadza w sugestywnej, ale zupełnie umownej przestrzeni, w którą jednocześnie wtapia często zapis różnych rodzajów pisma. Są to znaki abstrakcyjne, nie niosące treści, sprawiające jednak wrażenie notacji matematycznej, poetyckiej lub nutowej. To swoisty autokomentarz, interpretacja zawarta w obrazie, niemożliwa jednak do odczytania poza intencją autora lub poza naszą wyobraźnią.

(ur. 1953 r.) studiował na warszawskiej ASP w latach 1976-1981. W 1981 r. zrealizował dyplom z architektury wnętrz w pracowni prof. W. Nowaka, a z malarstwa w pracowni prof. J. Lisa. Początkowo wykonuje projekty i realizacje wnętrz użyteczności publicznej. Od 1988 r. zajmuje się wyłącznie malarstwem. Regularnie wystawia w Galerii BWA w Skierniwicach (1982, 1983, 1984, 1997, 2003, 2005, 2007, 2011, 2012, 2013). Autor wystaw indywidualnych: Gera, Niemcy (1988); Galeria BWA, Sopot (1988); Klub Jugosławii, Warszawa (1989); Saint Andre, Francja (1989); Galeria Arka, Warszawa; (1990); Galerie Irene Sagan, Essen, Niemcy (1995); Centrum Kultury i Sztuki, Siedlce (1997); Fundacja Sztuki Wizualnej im. Z. i R. Artymowskich (1998); Galeria ArtForum, Warszawa (2006); Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa (2006); Galeria Nuno Sacramento, Aveiro, Portugalia (2006); Galeria Piotra Uznańskiego, Łódź (2011). Uczestnik ważnych wystaw zbiorowych m.in.: Grand Palais, Paryż, Francja (1982); Prowincja, Galeria BWA, Włocławek (wyróżnienie, 1987); Tematy muzyczne w malarstwie, Galeria BWA, Tarnów (II nagroda, 1987); Konkurs im. L. Wyczółkowskiego, Galeria BWA, Bydgoszcz (wyróżnienie, 1988); Kartinnaja Galierieja, Kursk, ZSSR (1988); Opio, Francja (1989); Art Jonction International, Nicea, Francja (1990); Pologne’90, Bruksela, Belgia (1990); Lato Polskie, Chatelaillon-Plage, Francja (1991, 1997); Bielska Jesień, Galeria Bielska BWA, Bielsko Biała (1991); Młodzi Artyści z Polski, Padeborn, Niemcy (1992); Fribourg-Rossens, Szwajcaria (1994); Polski Konsulat Generalny, Nowy Jork, USA (1997); Warszawski Miesiąc Malarstwa, Warszawa (1997); Galeria Nuno Sacramento, Aveiro, Portugalia (2005); Obraz sezonu i rzeźba sezonu, OWZPAP, Warszawa (II nagroda, 2008); Poznaj zmiany ZPAP, Poznań (2008); Cascais, Portugalia (2010); Galeria Platon, Wrocław ( 2011); Galeria LM, Sintra, Portugalia (2012, 2013); Chatelaillon Plage, Francja (2014).

Nr katalogowy: 8

Włodzimierz Warulik (1953)
Hokeiści, 2011

olej, płótno / 100 x 110 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
237 EUR
302 USD

2 000 zł
474 EUR
603 USD

XII Aukcja Sztuki Najnowszej

27 października 2014 r.