45. Urszula Wilk - Czerwone latawce, 2014

    Jadwiga Karkoszka Jaga
    - Obiecanka, 2014,

    Andrzej Folfas
    - Blue, 2010,

  sygn. p.d.: WILK 2014, opisany na odwrocie: URSZULA WILK olej, werniks 2014 Czerwone latawce Urszula Wilk reprezentuje jedną z najciekawszych generacji wrocławskich malarzy. To pokolenie, które swoją działalnością twórczą w latach 80. XX w. zmieniło obraz nie tylko wrocławskiej, ale też polskiej sztuki współczesnej, i na trwałe wpisało się w historię. Abstrakcja ekspresjonistyczna nie przestała w żaden sposób być wypowiedzą atrakcyjną intelektualnie i wizualnie. Po tylu latach istnieje pewność, że nie jest jałową ścieżką, a bardzo stymulującą droga rozwoju. W jej nurcie Urszula Wilk stworzyła kreację własną, często o ograniczonej gamie barwnej, lub wręcz monochromatyczną. Obrazy budowane zazwyczaj na kontraście powierzchni matowych i błyszczących, bez względu na swój format, sprawiają wrażenie kompozycji bez ograniczeń. Tę wyjątkową cechę artystka wykorzystuje przygotowując na wystawy ogromne, wielometrowe prace, przypominające szarfy czy dywany, anektujące całą przestrzeń. Potencjalność takiej kreacji wyczuwalna jest jednak w każdym jej obrazie.

(ur. 1959 r.) jest absolwentką ASP we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem w 1986 r. zrealizowała w pracowni prof. Z. Karpińskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki (1987, 1988, 2012) i The Pollock-Krasner Foundation (1995). W 1989 r. wyróżniona Nagrodą Główną na I Pokonkursowej Wystawie Malarstwa im. E. Gepperta. Ma w dorobku ponad 25 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie m.in.: Galeria w Pasaz˙u, Wrocław (1987); Galeria BWA, Wrocław (1989, 1991); Galeria na Odwachu, Wrocław (1992); Mały Salon BWA, Nowy Sa?cz (1993); Galeria Wzgo´rze Zamkowe, Lubin (1993); Galeria Gojowy, Krefeld, Niemcy (1994); Galeria M, Oborniki S´la?skie (1994); Galeria Brama, Warszawa (1995); Smyke Galery, Archus, Dania (1995); Galeria Skalna, Strzelin (1995); Altes Amstgericht, Peterschagen, Niemcy (1996); Galeria na Odwachu, Wrocław (1996); Zamek Ksia?z˙a?t Brzeskich, Brzeg (1996); Galeria EL, Elbla?g (1996); Galeria BWA, Nowy Sa?cz (1997); Pan´stwowa Galeria Sztuki, Legnica (1997); Bałtycka Galeria Sztuki, Ustka (1999); Galerie 40, Wiesbaden, Niemcy (2001); Galerie Dominigue Lang; Luxemburg (2005); Galerie Drei Eichen, Emern, Niemcy (2008); Galerie Avec, Bordeaux, Francja (2008); Kos´cielak Gallery, Wrocław (2009); Polnar Galeria, Opole (2010); Galeria Skalna, Strzelin (2011); Linie, Shangyuan Art Muzeum, Pekin; Chiny (2012); Zdumiewaja?ca rozrzutnos´c´ natury w posługiwaniu sie? błe?kitem, Muzeum Miejskie Wrocławia (2013); Sonata na 4 pokoje i BŁE?KIT, Galeria Sztuki Najnowszej, Gorzo´w Wielkopolski (2013); Linie, Port Lotniczy, Wrocław (2013); Niewysłane listy z Pekinu, Entropia, Wrocław (2013).

Nr katalogowy: 45

Urszula Wilk (1959)
Czerwone latawce, 2014

olej, płótno, werniks / 95 x 114 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
237 EUR
302 USD

1 800 zł
427 EUR
543 USD

XII Aukcja Sztuki Najnowszej

27 października 2014 r.