46. Bolesław Biegas - Skały tajemnicy, 1927

    Michel Adlen
    - La machine de Marly, 1946,

    Szymon Mondzain
    - Bukiet kwiatów, 1961,

  sygn. p.d.: B. Biegas WYSTAWIANY: Bolesław Biegas. Malarstwo i rzeźba - ekspozycja stała, Muzeum Mazowieckie w Płocku Rzeźbiarz, malarz, pisarz i dramaturg, jeden z najwybitniejszych modernistycznych artystów polskich osiadłych w Paryżu. Pod wpływem dekadenckich nurtów propagowanych w Krakowie przez Stanisława Przybyszewskiego Biegas zaczął tworzyć alegoryczno-symboliczne obrazy i rzeźby oddające tajemniczość ludzkiej egzystencji.

Jeden z najwybitniejszych modernistycznych malarzy i rzeźbiarzy polskich przyszedł na świat w 1877 roku w małej wiosce na Mazowszu. Po wczesnej stracie obojga rodziców znajdował się pod opieką warszawskiego rzeźbiarza Andrzeja Panasiuka a następnie Aleksandra Świętochowskiego, który zorganizował bardzo młodemu wówczas Bolesławowi pierwszą wystawę indywidualną w księgarni Wendego w Warszawie. Obdarzony wielkim talentem Biegas studiował w Krakowie w Szkole Sztuk Pięknych, w pracowni rzeźby Alfreda Dauna i Konstantego Laszczki. Pod wpływem filozofi i Stanisława Przybyszewskiego jego twórczość, zarówno malarska jak i rzeźbiarska, obracała się wokół tematyki oddającej tajemniczość ludzkiej egzystencji. Szybko wyzwolił się spod wływów stylistyki akademickiej tworząc coraz bardziej nowoczesne i uproszczone w formie prace. W 1901 roku został usunięty z krakowskiej uczelni po tym jak zaprezentował rzeźbę Księga życia. Wkrótce potem młody Biegas wyjechał do Paryża. Pracował bardzo intensywnie, uczestniczył w licznych wystawach, m.in. w Société nationale des Beaux-Arts, Salonie Jesiennym oraz Salonie Niezależnym. Indywidualne pokazy twórczości artysty miały miejsce między innymi w paryskiej Galerie des Artistes Modernes, Galerie Andre Seligmann, Galerie Bernheim-Jeune, Galerie Arts et Artistes Polonais, oraz w Londynie, Petersburgu, czy Kijowie.

Nr katalogowy: 46

Bolesław Biegas (1877 - 1954)
Skały tajemnicy, 1927

olej, płyta / 51 x 41 cm

Cena wywoławcza:
22 000 zł
5 264 EUR
6 728 USD

Estymacja:
25 000 - 30 000 zł
5 981 - 7 178 EUR
7 646 - 9 175 USD