64. Jerzy Nowosielski - Czarna pływaczka, 1982

    Jan Lebenstein
    - Figura hieratyczna, 1956,

    Tomasz Tatarczyk
    - Droga, 2001,

  sygn. na odwrocie: Jerzy Nowosielski 1.X.1982 Rozpoczął naukę w 1940 w Staatliche Kunstgewerbeschule w Krakowie u profesora Stanisława Kamockiego. Krótki pobyt w Ławrze św. Jana Chrzciciela pod Lwowem wzbudził w artyście fascynację światem ikon. W kraju utrzymywał bliskie kontakty z członkami powstającej Grupy Krakowskiej. Studia na krakowskiej ASP ukończył już po wojnie, w 1947 roku, w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Pierwsza faza twórczości Nowosielskiego to obrazy utrzymane w nurcie abstrakcji geometrycznej. Działalność malarską zawiesił w latach socrealizmu – w tym czasie koncentrował się na scenografii oraz na malowaniu cerkwi i kościołów. W roku 1956 wziął udział w XXVIII Biennale w Wenecji. Od tego czasu datuje się charakterystyczny dla artysty okres aktów, pejzaży i scen figuralnych. Pływaczki w białych czepkach pojawiają się już w latach 50. Lecz o ile są to portrety kobiet osadzonych w sportowych realiach, na tle basenu czy też wnętrza szatni, to dopiero w latach 80., osamotnione i nagie, siedzące na brzegu morza, na tle zbliżającego się zmroku czy też pochmurnego dnia, intrygują skrywaną w cieniu twarzą. Do tego nurtu należy prezentowany obraz. Od 1982 do 1987 powstało zaledwie kilka takich kompozycji, o zgaszonej, prawie monochromatycznej palecie. Te zabiegi malarskie połączone z wieloznacznym myśleniem jeszcze bardziej potęgują tajemnicę anonimowej kobiety na plaży. Prezentowana „Czarna pływaczka” niewątpliwie należy do cyklu najbardziej cenionych i poszukiwanych obecnie na rynku prac artysty.

Nr katalogowy: 64

Czarna pływaczka, 1982

olej, płótno / 80 x 60 cm

Cena wywoławcza:
160 000 zł
38 278 EUR
48 930 USD

Estymacja:
220 000 - 260 000 zł
52 632 - 62 201 EUR
67 279 - 79 511 USD