5. Antoni Trzeszczkowski - Oficer 1. Pułku Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej w mundurze paradnym

    Teodor Grott
    - Baletnica, 1909,

    Jerzy Kossak
    - Ułan i dziewczyna, 1938,

  sygn. prawy dolny: "Szwagrowi /w dniu Imienin / Trzeszczkowski / 15.7.1946.-" Elitarny 1 Pułk Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej był oddziałem polskich szwoleżerów, dowodzonym przez Wincentego Krasińskiego. Istniał w latach 1807-1815. Wchodził w skład Gwardii Cesarskiej i Cesarstwa Francuskiego. Brał udział m.in. w bitwach pod Wagram, nad Berezyną, pod Hanau oraz w szarży na przełęczy Somosierra. Antoni Trzeszczkowski był malarzem batalistą, działał w Częstochowie, później w Warszawie. Jego dzieła charakteryzują się doskonałym rysunkiem, lekkością i dynamiką. Przeważają sceny batalistyczne z okresu kampanii napoleońskich oraz wojny obronnej 1920 roku. Artysta dużą wagę przykładał do studiów nad mundurem i wyposażeniem wojskowym, którego był znawcą. Zajmował się ilustracją; jego rysunki zamieszczone są m.in. w „Księdze chwały piechoty” (wyd. Warszawa 1939).

Nr katalogowy: 5

Antoni Trzeszczkowski (1902 - 1977)
Oficer 1. Pułku Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej w mundurze paradnym

olej/tektura / 26 x 20 cm

Cena wywoławcza:
3 500 zł
838 EUR
1 071 USD

Estymacja:
4 000 - 5 000 zł
957 - 1 197 EUR
1 224 - 1 530 USD

3 500 zł
838 EUR
1 071 USD