10. Andrzej Pronaszko - Na pastwisku, 1911-12

    Stanisław Kamocki
    - Plac Mariacki,

    Wlastimil Hofman
    - Anioł, 1923,

Młody Pronaszko „zrażony sposobem nauczania i konserwatyzmem Akademii”, w niespełna rok po rozpoczęciu studiów na krakowskiej uczelni porzucił je, by w latach 1911-13 wraz z bratem Zbigniewem i Tytusem Czyżewskim, zająć się „organizacją pierwszych Wystaw Niezależnych, wzorowanych na francuskich Salons des Independants. Wówczas powstały akwarele i oleje: „Dziad i Pijak” (1910), „Dziewczyna z różą” (1910), „Chochlikpolujący”(1911), „Tatry”, „Zielony gaj”, „Motyw z Bukowiny” (wszystkie z 1912),  „Topielec”, „Triumf śmierci”, czy „Portret męski” - obecnie Muzeum Narodowe w Warszawie (wszystkie z 1913).

Wartość prezentowanej pracy jest tym bardziej znacząca, iż większość dorobku z tamtego okresu, nie zachowała się do naszych czasów, znane są jedynie ich tytuły, wymienione w katalogach wystaw.

Akwarela pt. „Na pastwisku” z lat 1911-1912, doskonale ilustruje moment przejściowy w rozwiązaniach twórczych artysty. Młodopolska w temacie, zdradza już pierwsze cechy formizmu: zgeometryzowane kształty podkreślone intensywną barwą oraz delikatny kontur, dzielący płaszczyzny na osobne pola.

Obraz wystawiany w TPSP w Poznaniu pomiędzy 1912 a 1914 rokiem.

Nr katalogowy: 10

Andrzej Pronaszko (1888 - 1961)
Na pastwisku, 1911-12

akwarela, ołówek, piórko, tusz, papier / 20,5 x 29,5 cm
sygn. p.d.: And. Pronaszko 1911-12.
Na odwrocie nalepka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu z z odręcznym (autorskim ?) napisem: „Andrzej Pronaszko / Na pastwisku” i numerem: 88.

Cena wywoławcza:
5 000 zł
1 183 EUR
1 640 USD

Estymacja:
7 000 - 10 000 zł
1 655 - 2 365 EUR
2 296 - 3 279 USD

6 500 zł
1 537 EUR
2 132 USD