23. Stanisław Kaczor-Batowski - SCENA PRZED KOMINKIEM

    Julian Fałat
    - PEJZAŻ Z SEMMERING, 1914

    Władysław Bakałowicz
    - PORTRET KOBIETY,

Do najbardziej znanych dzieł Stanisława Kaczora-Batowskiego należą obrazy batalistyczne jak Atak husarii pod Wiedniem, 1912 czy Atak husarii pod Chocimiem, 1929. Wykonywał cykle ilustracji do dzieł Henryka Sienkiewicza i Juliusza Słowackiego, projektował witraże, zajmował się również malarstwem religijnym
(Królowa Aniołów) i ściennym, był autorem fresków w teatrze lwowskim. Ponadto spod jego pędzla wychodziły obrazy ukazujące życie mieszkańców wsi, takie jak Żniwa czy Jarmark, które stały się też pretekstem do przedstawienia sylwetek koni, będących niewyczerpanym źródłem inspiracji dla artysty. Prezentowana praca jest wybitnym dziełem artysty. Ukazuje scenę osadzoną w scenerii najprawdopodobniej XVII wieku. W świetle kominka widzimy wsłuchaną w śpiew kozaka wielopokoleniową rodzinę. Urzeka niezwykła malarskość pracy, niespotykany nastrój i klimat, a także imponujący wymiar.

Nr katalogowy: 23

Stanisław Kaczor-Batowski (1866 - 1946)
SCENA PRZED KOMINKIEM, 1894

olej, płótno / 100 x 150 cm
sygn. l.d.: St. Kaczor Batowski/ 1894

Cena wywoławcza:
75 000 zł
17 402 EUR
18 845 USD

Estymacja:
90 000 - 120 000 zł
20 882 - 27 843 EUR
22 614 - 30 151 USD

80 000 zł
18 562 EUR
20 101 USD

8 grudnia, 2015 r. godz. 19.00