15. Iwan Trusz - Pejzaż z cyprysami

    KAZIMIERZ WŁADYSŁAW WASILKOWSKI
    - LEŚNA NIMFA ZE ŚWIERSZCZEM I CYTRĄ,

    Kasper Żelechowski
    - Boginki, 1909

Trusz był przede wszystkim wspaniałym pejzażystą choć z równym powodzeniem malował portrety czy sceny z życia Hucułów. Większość pejzaży przedstawia bliską artyście, rodzinną ziemię okolic Lwowa. Równie chętnie malował plenery podczas swoich licznych podróży do Włoch, Egiptu, Palestyny i Krymu. Oferowana praca zachwyca swoim wysmakowanym światłem i miękkim kolorem i jest niewątpliwie przykładem doskonałego warsztatu malarskiego Iwana Trusza.

Trusz był przede wszystkim wspaniałym pejzażystą choć z równym powodzeniem malował portrety czy sceny z życia Hucułów. Większość pejzaży przedstawia bliską artyście, rodzinną ziemię okolic Lwowa, czego przykładem jest prezentowany widok na łąkę ze stogami siana. Jednak równie chętnie malował podczas swoich licznych podróży do Włoch, Egiptu, Palestyny i Krymu. Studiował w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych także u L. Wyczółkowskiego i w pracowni pejzażu J. Stanisławskiego. W 1894 wyjechał do Wiednia i jako wolny słuchacz przez kilka tygodni uczęszczał do tamtejszej ASP. W 1897 równie krótko uczył się w prywatnej szkole A. Ažbego w Monachium. Po studiach wiele podróżował. Na stałe mieszkał we Lwowie, gdzie znajduje się poświęcone mu muzeum.

Nr katalogowy: 15

Iwan Trusz (1869 - 1941)
Pejzaż z cyprysami

olej, sklejka / 45,5 x 59 cm
sygn. p.d.: I. Trusz

Cena wywoławcza:
29 000 zł
6 606 EUR
7 380 USD

Estymacja:
30 000 - 35 000 zł
6 834 - 7 973 EUR
7 634 - 8 906 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 1 MARCA 2016

1 marca, 2016 r. godz. 19.00
13 lutego - 1 marca 2016 r.