16. Kasper Żelechowski - Boginki

    Iwan Trusz
    - Pejzaż z cyprysami,

    Wlastimil Hofman
    - ok. Muzykant, 1910

Jeszcze za życia Żelechowski był ceniony i nagradzany za artystyczny dorobek, z powodzeniem uprawiając malarstwo pejzażowe i portrety. Ze szczególną wprawą oddawał sceny rodzajowe oraz związane z wierzeniami ludowymi.
Oferowany obraz Boginki przedstawia pełną mistycznego uniesienia odsłonę nocy świętojańskiej. Młode nagie dziewczęta tańczą wśród kołyszących się łąk. W nocnej ciemności migoczą jasnym blaskiem świetliki. Przedstawiona scena zaczerpnięta z ludowych obchodów nocy świętojańskiej przeistacza się za sprawą artysty w baśniową scenę pełną magii a tańczące wśród traw wiejskie dziewczyny jawią się niczym tajemnicze boginki z ludowych podań.

VI Wystawa Doroczna w Warszawie, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa 1909.

Nr katalogowy: 16

Kasper Żelechowski (1863 - 1942)
Boginki, 1909

olej, płótno / 116 x 100 cm
sygn. p.d.: K. Żelechowski 1909
na odwrocie etykiety: krakowskiego TPSP oraz z wystawy TZSP w Warszawie, obie z odręcznym opisem na blejtramie stempel krakowskiego sklepu papierniczego Regina Aleksandrowicz z Synami

Cena wywoławcza:
35 000 zł
7 973 EUR
8 906 USD

Estymacja:
38 000 - 45 000 zł
8 657 - 10 251 EUR
9 670 - 11 451 USD

38 000 zł*
8 657 EUR
9 670 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 1 MARCA 2016

1 marca, 2016 r. godz. 19.00
13 lutego - 1 marca 2016 r.