50. Mieczysław Tadeusz Janikowski - KOMPOZYCJA 68

    Alfred Lenica
    - Kompozycja,

    Lech Kunka
    - MURZYNKA, 1956

Malarstwo M. Janikowskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, 1974.

Nowe Obrazy. Kolekcja Olgi i Wojciecha Fibaków, Warszawa 2007, s. 83.

Mieczysław Janikowski studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych u profesorów Sichulskiego, Jarockiego i Filipkiewicza. Koniec II wojny światowej zastał go w Wielkiej Brytanii gdzie podjął studia malarskie w Edynburgu. Ostatecznie osiadł w Paryżu często podróżując do rodzinnego Krakowa, w którym zmarł nagle w 1968 roku. Janikowski tworzył pod wyraźnym wpływem dwóch wielkich artystów konstruktywizmu – Malewicza i Strzemińskiego. Do rozwiązań formalnych dochodził artysta konsekwentnie eliminując przedmiot na rzecz uwypuklenia relacji między przestrzenią a formą. Sztuka abstrakcyjna Janikowskiego była mało w Polsce znana, za to niezwykle ceniona w świecie. W roku 1959 paryska „Kultura” przyznała Janikowskiemu coroczną nagrodę plastyczną. Przed śmiercią miał trzy wystawy indywidualne. Po śmierci jego prace pokazywano na kilkudziesięciu ekspozycjach. Twórczość Janikowskiego znajduje się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz muzeach w Bydgoszczy, Bytomiu, Radomiu i Chełmie oraz wielu instytucjach wystawienniczych za granicą.

Nr katalogowy: 50

Mieczysław Tadeusz Janikowski (1912 - 1968)
KOMPOZYCJA 68, 1960

olej, płótno / 54 x 65 cm
sygn. na odwrocie: MTJanikowski oraz nalepka wystawowa z Muzeum Sztuki w Łodzi 1974 r.

Cena wywoławcza:
30 000 zł
6 834 EUR
7 634 USD

Estymacja:
32 000 - 40 000 zł
7 290 - 9 112 EUR
8 143 - 10 179 USD

37 000 zł
8 429 EUR
9 415 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 1 MARCA 2016

1 marca, 2016 r. godz. 19.00
13 lutego - 1 marca 2016 r.