66. Klaudiusz Jędrusik - PEJZAŻ MORSKI

    Jacek Sienicki
    - PRACOWNIA, 1974

    Ernst Barlach
    - BÓG OJCIEC, 1922

Klaudiusz Jędrusik był absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i jednym z pomysłodawców, założycieli i teoretyków katowickiej grupy artystycznej ST-53. Grupa ta powstała w bardzo trudnym dla środowiska artystycznego okresie terroru politycznego i była pierwszym tego typu zjawiskiem na Śląsku. W nazwie grupy wykorzystano dwie pierwsze litery nazwiska Strzemińskiego (St), którego Teoria widzenia napisana w 1948-49 stała się inspiracją dla zawiązania grupy. Celem jej było wypracowanie warsztatu i środków wyrazu właściwych dla nowocześnie pojmowanej sztuki. Działalność ST-53 była jedną z pierwszych oznak sprzeciwu wobec dominacji realizmu socjalistycznego w sztuce polskiej. Jędrusik związany był z ST-53 w pierwszym i najważniejszym okresie istnienia grupy, kiedy to prowadzone były studia nad Teorią widzenia Strzemińskiego. Z tego czasu zachowały się prace Jędrusika, w których widać jak wielką wagę przywiązywał do założeń kubizmu. Rozbicie kształtów na geometryczne bryły służyć miało wg artysty analizie formy i przestrzeni. Myślenie to ukazują zarówno wcześniejsze jak i późniejsze prace artysty. Zwłaszcza jego martwe natury i pejzaże rygorystycznie interpretowały ideę Strzemińskiego. Sztuka rowwija się w kierunku, a nie w kierunkach. Jest to łańcuch przyczynowo-skutkowy, choć przypomina ruchy Browna – mawiał Jędrusik. Dla niego kubizm pozostał do końca artystycznym credo.

Nr katalogowy: 66

Klaudiusz Jędrusik (1928 - 1986)
PEJZAŻ MORSKI, 1976

olej, płótno / 200 x 394,5 cm
sygn. p.d.: K. L Jędrusik 76

Cena wywoławcza:
50 000 zł ●
11 601 EUR
12 954 USD

Estymacja:
60 000 - 80 000 zł
13 922 - 18 562 EUR
15 545 - 20 726 USD

57 000 zł
13 226 EUR
14 767 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 11 PAŹDZIERNIKA 2016

11 października, 2016 r. godz. 19.00

20 września - 11 października 2016 r.