1. Kazimierz Stabrowski - Morski brzeg

    Leon Kaufmann
    - WIDOK NA JEZIORO AYDAT, 1926

W latach 1904-1909 Stabrowski był dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Absolwent Szkoły Realnej w Białymstoku podjął studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w 1887 roku. W Akademii utrzymywał kontakty z innymi studentami wśród których byli m.in. Ferdynand Ruszczyc i Kazimierz Wasilkowski. Jeszcze jako student odbył podróż studyjną, która obejmowała Odessę, Konstantynopol, Grecję i Egipt. Podróż ta miała na celu zgromadzenie materiału potrzebnego do odtworzenia realiów kostiumowych i topograficznych w malarstwie historycznym. Po ukończeniu petersburskiej Akademii Stabrowski kontynuował studia w Academie Julian w Paryżu gdzie zetknął się z impresjonizmem i fowizmem. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, wystawiał w Paryżu na Wystawie Światowej 1900 roku, w Monachium oraz w Wenecji. Reaktywował w 1904 roku wraz z Konradem Krzyżanowskim warszawską Szkołę Sztuk Pięknych, której został pierwszym dyrektorem. W latach 1909-1913 a następnie w latach 20. odbył liczne podróże do Francji, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Włoch. Obok kompozycji symbolicznych, fantastyczne, a nawet mistycznych malowanych w stylu dekoracyjnym i zgodnie z duchem secesyjnej stylizacji Stabrowski był twórcą nastrojowych pejzaży, do których inspiracją stały się liczne podróże. Krajobrazy Stabrowskiego malowane przede wszystkim w ostatnim okresie twórczości charakteryzują się mimetyzmem a budowane są w sposób oszczędny przy użyciu dużych, kontrastowych plam barwnych i zestawień chłodnych błękitów i ciepłych żółcieni i brązów.

Nr katalogowy: 1

Kazimierz Stabrowski (1869 - 1929)
Morski brzeg

olej, płótno / 76 x 101 cm
sygn. l.d.: K.Stabrowski
na odwrocie nieczytelny napis czerwonym atramentem

Cena wywoławcza:
25 000 zł
5 568 EUR
5 925 USD

Estymacja:
35 000 - 45 000 zł
7 796 - 10 023 EUR
8 294 - 10 664 USD

30 000 zł
6 682 EUR
7 110 USD

14 GRUDNIA 2016

14 grudnia, 2016 r. godz. 19.00

24 listopada - 14 grudnia 2016 r.