68. Stanisław Fijałkowski - 25.XII.73

    Stanisław Fijałkowski
    - 2.XII.64, 1964

    Stanisław Fijałkowski
    - ŻÓŁTY PEJZAŻ, 1996

Prezentowana praca należy do kręgu najbardziej cenionych prac Stanisława Fijałkowskiego. Powstała w 1973 roku jest kwintesencją twórczych poszukiwań artysty. Konsekwentne zaangażowanie artysty w problematykę abstrakcji geometrycznej połączonej z szeroko rozumianym symbolem znajduje w niej swoje cudowne ucieleśnienie w pełnym wymiarze. Kompozycja pracy sugeruje ujęcie pejzażowe, przestrzenne. Malowana bardzo delikatnymi pociągnięciami pędzla, złożona z elementów, które często powtarzają się w pracach artysty buduje oddzielną opowieść, którą każdy odbiorca składa sam i sam interpretuje, jak utwór poetycki. Utrzymana w stonowanej słonecznej tonacji z mocniejszymi elementami granatu i niuansów niebieskości jest majstersztykiem formy i koloru. Jest również sednem malarstwa metaforycznego, tak nielicznie w zasadzie reprezentowanego w sztuce polskiej. Wszystkie te cechy te składają się na niezwykłe, intrygujące, autonomiczne zjawisko artystyczne i sprawiają, że prezentowana praca należy do kanonu polskiej sztuki współczesnej.

Proweniencja

kolekcja prywatna, Warszawa, od lat 90-tych XX w.
kolekcja prywatna Polska
sprzedaż w Gallery Karstadt, Berlin lata 70-te XX w.
własność artysty

Wystawa jubileuszowa, Galeria Willa, Łódź, 1997

Wystawa indywidulana Stanisław Fijałkowski, Galeria 72, Chełm, 1976

Wystawa indywidulana Stanisław Fijałkowski, Galeria Zapiecek, 1976

Wystawa indywidulana Stanisław Fijałkowski Galeria Elizabeth Henning, Hamburg, 1974

Wystawa indywidulana Stanisław Fijałkowski Galerie Prisma I, Sztokholm, 1974

Kluszczyński R., Od Michałowskiego do Fangora. Nowoczesne malarstwo polskie, Wydawnictw WBC, Kraków, 2016, s. 423.

Nr katalogowy: 68

Stanisław Fijałkowski (1922)
25.XII.73, 1973

olej, płótno / 100 x 81 cm
sygn. na blejtramie: 25.XII.73 /FIJAŁKOWSKI oznaczony na odwrocie numerem inwentarzowym MNG/SW/455/MR.D oraz słabo czytelną pieczęcią na odwrocie nalepka Gallery Karstadt Haus

Cena wywoławcza:
150 000 zł
35 129 EUR
41 900 USD

Estymacja:
180 000 - 220 000 zł ●
42 155 - 51 523 EUR
50 280 - 61 453 USD

170 000 zł
39 813 EUR
47 487 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 10 PAŹDZIERNIKA 2017

10 października, 2017 r. godz. 19.00

15 września - 10 października 2017 r.