25. Zbigniew Pronaszko - Portret żony

    Stefan Filipkiewicz
    - STRUMYK LEŚNY, 1932

    Bolesław Biegas
    - DEMON, 1922

sygn. l.d. Z.Pronaszko Czołowy reprezentant formistycznej awangardy w latach 1917-1922 oraz nurtu kolorystycznego w latach 30. i 40. XX w. Repertuar tematyczny jego malarstwa obejmował portrety akty, sceny rodzajowe. We wczesnej fazie twórczości na kształtowanie się postawy artystycznej Pronaszki najsilniej oddziałała symbolistyczna sztuka Malczewskiego. W okresie formistycznym czerpane z malarstwa Cézanne'a i estetyki kubizmu inspiracje artysta programowo wiązał z tradycją polskiej sztuki średniowiecznej i podhalańskim malarstwem naiwnym. W 1922 nastąpiła w malarstwie Pronaszki zmiana w sposobie ujmowania kształtu: figury postaci wydobywał delikatny kontur i walorowy modelunek, kolorystyka uległa rozjaśnieniu, kompozycja nabrała dekoracyjnych, linearnych wartości zaakcentowanych przez rytm fałdowania kap; w sposobie upozowania aktów pojawiły się reminiscencje sztuki renesansu. Wciąż powracającym tematem stał się portret żony, dekoracyjnie przestylizowany, niekiedy wpisany w kompozycję wzorzystych tkanin i dywanów zdobiących wnętrze.

Nr katalogowy: 25

Zbigniew Pronaszko (1885 - 1958)
Portret żony

olej, płótno / 160 x 125 cm

Cena wywoławcza:
60 000 zł ●
14 151 EUR
16 667 USD

Estymacja:
75 000 - 85 000 zł
17 689 - 20 048 EUR
20 834 - 23 612 USD

62 000 zł
14 623 EUR
17 223 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 12 GRUDNIA 2017

12 grudnia, 2017 r. godz. 19.00

17 listopada - 12 grudnia, 2017 r.