2. Ludwik Gędłek - Patrol powstańczy

    Zygmunt Sidorowicz
    - Nad rozlewiskiem, 1880

    Alfred Wierusz-Kowalski
    - CZERKIES NA KONIU W GALOPIE,

Prezentowany obraz należy do grona rzadkich kompozycji artysty o wyjątkowo dużych rozmiarach. Jest też dowodem na bliskie pokrewieństwo szkoły wiedeńskiej i monachijskiej – największych szkół końca XIX wieku, wyznaczających nie tylko trendy stylowe ale również warsztatowe. Ludwik Gędłek obrazem „Patrol powstańczy” pokazuje absolutną swobodę poruszania się zarówno w stylistyce wiedeńskiej jak i monachijskiej. W tym, niezwykle kunsztownym warsztatowo dziele, Gędłek odchodzi od swoich charakterystycznych tematów i sięga po dużo chłodniejszą paletę barw. Podejmuje temat bliższy Monachium, nie sposób nie odnieść go w temacie również do malarstwa Gierymskich czy Wierusza-Kowalskiego. Przejeżdżający patrol zatrzymuje się obok przydrożnej kapliczki aby „zasięgnąć języka”. Chłód powietrza podkreśla, mistrzowsko ukazany, zalegający stary śnieg. Przepiękne, miękkie światło sączy się na tę scenę zza zimowych obłoków rozciągniętych ponad dalekim horyzontem rozpuszczając lód w kałuże, które niebawem zetnie znów wieczorny mróz. Tę scenę Gędłek wpisuje typowy dla siebie pociągły, horyzontalny format płótna, znamienny zarówno dla manierymonachijskiej jak i wiedeńskiej. Wszystkie te zabiegi, plasują to dzieło wśród najwyższej klasy malarstwa końca XIX wieku, i najlepszych dziełartysty.

Proweniencja

Studia artystyczne odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1861- 1872), pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Swe umiejętności malarskie doskonalił w wiedeńskiej akademii w pracowniach E. Lichtenfelsa i C. Würzingera (1872-1877). Wielokrotnie wystawiał swe prace w krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1863, 1866-67, 1972, 1876, 1888). Repertuar tematyczny artysty obejmował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny batalistyczne i rodzajowe epizody. Dobre opanowanie rysunkowego warsztatu i zmysł obserwacji pozwalały mu trafnie odtwarzać sylwetki galopujących koni, rozpędzone końskie zaprzęgi i ścierających się w walce jeźdźców. Niezaprzeczalna siła i piękno obrazów Ludwika Gędłka polega głównie na świetnie uchwyconej dynamice sceny i ekspresji postaci oddanej w drobiazgowy sposób, a także specyficznym połączeniu barwnym: zgaszonych zieleniach, brązach i szarościach.

Nr katalogowy: 2

Ludwik Gędłek (1847 - 1904)
Patrol powstańczy

olej, płótno / 61 x 108 cm
sygn. l.d.: LGędłek

Cena wywoławcza:
70 000 zł
16 510 EUR
19 445 USD

Estymacja:
80 000 - 100 000 zł
18 868 - 23 585 EUR
22 223 - 27 778 USD

80 000 zł
18 868 EUR
22 223 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 12 GRUDNIA 2017

12 grudnia, 2017 r. godz. 19.00

17 listopada - 12 grudnia, 2017 r.